Japończycy pobili rekord prędkości internetu! Ta szybkość zwala z nóg!

20 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Internet Japonia Azja rekord naukowcy
Źródło: pixabay.com

Japońscy naukowcy ustanowili nowy rekord prędkości Internetu za pomocą światłowodu. Teraz są zdeterminowani, aby rozszerzyć ten zakres transmisji.

Mamy nowy rekord prędkości internetu

Naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych ustanowili nowy światowy rekord 319 Tbps transmisji długodystansowej na odległość 3,001 kilometrów. Zespół, kierowany przez Benjamina J. Puttnama, pomyślnie zakończył pierwszą transmisję w pasmach S, C i L na duże odległości za pośrednictwem światłowodu o standardowej średnicy 0,125 mm.

Internet Japonia Azja rekord naukowcy

Ten system to przyszłość?

Naukowcy ogłosili, że zbudowali system transmisji z możliwością pełnego wykorzystania technologii multipleksacji z podziałem długości fali. Połączyli oni różne technologie wzmacniaczy i osiągnęli demonstrację transmisji z szybkością 319 Tbps. Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych zaczął badać transmisję w paśmie S, co doprowadziło do kilku nowych rekordów dla zdolności przesyłowych w światłowodach, ale odległość transmisji została ograniczona tylko do kilkudziesięciu kilometrów.

Wykorzystano wiele pasm

W streszczeniu pracy dotyczącej tego zagadnienia naukowcy powiedzieli, że oprócz C-i L-bands, które są zwykle używane do wysokiej prędkości transmisji danych, wykorzystali również pasmo transmisji S-band. Naukowcy dodali, że rdzeń światłowodu, o standardowej średnicy okładziny, może być okablowany z istniejącego sprzętu. To ma umożliwić jeszcze wyższą jakość transmisji danych w użytku codziennym. Nowy rekord przyczyni się również do realizacji systemu komunikacji szkieletowej, która jest niezbędna do rozprzestrzeniania się nowych usług komunikacyjnych Beyond 5G. Ponadto naukowcy powiedzieli, że będą nadal rozwijać szerokopasmowe, systemy transmisji na duże odległości i badać, w jaki sposób mogą one zwiększyć zdolność transmisji low-core-count multi-core włókien i innych włókien SDM.

Internet Japonia Azja rekord naukowcy

Czytaj dalej