Irańscy hakerzy próbowali wykraść ważne dane dotyczące USA! Z pomocą przyszedł...Facebook!

19 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo Iran Facebook
Źródło: pixabay.com

Facebook ogłosił, że irańscy hakerzy próbowali wykraść dane pracowników służb obronnych USA. Do tego celu używali fałszywych kont.

Ponad 200 kont zbanowanych przez Facebook

Firma Facebook ogłosiła, że zbanowało około 200 kont prowadzonych przez grupę hakerów w Iranie w ramach operacji cyberszpiegowskiej, która skierowana była głównie w amerykański personel wojskowy oraz ludzi pracujących w obronie i przemyśle lotniczym. Lider mediów społecznościowych dodał, że grupa zwana "Tortoiseshell", używała fałszywych kont po to, aby połączyć się z pracownikami i w przeciągu najbliższych miesięcy zdobyć ich zaufanie, aby następnie podstępem zmusić ich klikania złośliwych linków, które zainfekowałyby urządzenia oprogramowaniem szpiegowskim.

Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo Rosja

Za kogo podawali się hakerzy?

Fikcyjne konta miały udawać rekruterów bądź innych pracowników przemysłu lotniczego i obronnego firm. grupa używała poczty elektronicznej, wiadomości i usług współpracy do dystrybucji złośliwego oprogramowania, w tym poprzez złośliwe arkusze kalkulacyjne Microsoft Excel. Google Alphabet ogłosił, że wykrył i zablokował phishing na Gmailu i wydał ostrzeżenia dla swoich użytkowników. Aplikacja Slack do przesyłania wiadomości również ogłosiła, że podjęła działania w celu usunięcia hakerów, którzy wykorzystali witrynę do inżynierii społecznej i zamknęła wszystkie przestrzenie robocze, które naruszyły jej zasady.

Hakerzy mają jednak więcej pomysłów

Jak podają media, hakerzy oprócz fałszywych kont w mediach społecznościowych otwierają i dostosowują również domeny internetowe w taki sposób, aby przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych osób. Przypominają one bowiem strony do rekrutacji internetowej, której używają przeważnie osoby poszukujące pracy dla amerykańskiego Departamentu Pracy.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberpezpieczeństwo

Czytaj dalej