Próba zatrucia wody w Stanach Zjednoczony. Haker był już o krok!

20 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo
Źródło: pixabay.com

Stany Zjednoczone po raz kolejny zostały narażone na zatrucie źródeł wody! Tym razem haker obrał sobie na cel stację uzdatniania wody w San Francisco.

Woda w San Francisco mogła zostać zatruta

Haker uzyskał dostęp do stacji uzdatniania wody w rejonie Zatoki San Francisco i usunął programy, które były używane do leczenia wody pitnej, amerykańskie media doniosły. W najnowszym cyberataku na amerykański zakład, haker użył nazwy użytkownika i hasła byłego pracownika, aby zalogować się do systemu i zmienić ustawienia. Naruszenie bezpieczeństwa zostało wykryte następnego dnia, a kalifornijska placówka zmieniła protokoły i przeinstalowała programy.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberpezpieczeństwo

Jak haker dostał się do systemu?

NBC podała, że haker, którego nazwisko i motywy nie są jeszcze znane, "próbował zatruć" wodę w rejonie, który znajduje się w pobliżu Doliny Krzemowej czyli światowego centrum zaawansowanych technologii i innowacji w oprogramowaniu. Haker podobno wykorzystał dane konta TeamViewer byłego pracownika, aby uzyskać dostęp do systemu oczyszczalni wody. TeamViewer pozwala danej osobie na zdalny dostęp do komputerów i innych gadżetów innej osoby. Program zyskał dużą popularność i jest powszechnie wykorzystywany przez pracowników pracujących w domu w czasie pandemii.

To kolejna próba

Haker próbował już przejąć kontrolę nad innym zakładem uzdatniania wody na Florydzie. Również w tym incydencie haker miał dostęp do konta TeamViewer powiązanego z zakładem i zdołał zwiększyć poziom ługu w wodzie pitnej do trującego poziomu. Pracownik przyłapał myszkę komputerową na samodzielnym ruchu i powstrzymał szykującą się katastrofę.

Linkedin internet atak hakerski wyciek danych

Czytaj dalej