Freelancer z bogatym CV. Chris Avellone i historia jego sukcesu

19 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Gry
Chris Avellone projektant gier Fallout Dying Light
Źródło: whatnext.pl

Chris Avellone to amerykański projektant gier wideo i scenarzysta komiksów. Avellone pracował dla Interplay i Obsidian Entertainment, Jak wyglądała jego historie i jakie projekty przyniosły mu sławę?

Początki w branży gier

Chris Avellone jest absolwentem Thomas Jefferson High School for Science and Technology w Alexandrii. Studiował w College of William & Mary, uzyskując dyplom z tytułem magistra języka angielskiego. Początkowo pracował jako freelancer. Pisał wtedy kampanie do gier fantasy role-playing inspirowanych Dungeons & Dragons. Po wejściu do branży gier wideo poprzez firmę Interplay w 1995 roku krótko pracował nad rozwojem tytułu Star Trek: Starfleet Academy z 1997 roku. W 1997 roku przejął prace nad grą Descent to Undermountain. Avellone przyczynił się do powstania gry Fallout 2 w 1998 roku i kontynuował pracę nad jej franczyzą.

Chris Avellone projektant gier Stany Zjednoczone

Rozwój Interplay i założenie czegoś własnego

Interplay nabył prawa do produkcji gry fabularnej osadzonej w klimacie kampanii Dungeons & Dragons w Planescape, a pracami nad nią kierował Avellone. Gra, Planescape: Torment została wydana w 1999 roku i otrzymała uznanie krytyków za jej narrację. Została ona uznana za jedną z najlepiej napisanych gier wszech czasów. Avellone pracował nad wszystkimi grami z serii Icewind Dale, które zostały wydane w latach 2000-2015. Jako projektant, Avellone przyczynił się do powstania tytułów fantasy Baldur's Gate: Dark Alliance, Champions of Norrath i kierował projektowaniem anulowanego tytułu Fallout - Van Buren, po czym zrezygnował z pracy w Interplay i współzałożył Obsidian Entertainment. W firmie tej Avellone pracował nad takimi grami fabularnymi Star Wars: Knights of the Old Republic II i Neverwinter Nights 2. W czerwcu 2015 opuścił Obsidian Entertainment.

Freelancer i oskarżenie

Od tego czasu pracował jako freelancer nad takimi grami jak Pillars of Eternity, Torment: Tides of Numenera, Prey, Divinity: Original Sin II, Pathfinder: Kingmaker, oraz Into the Breach. W czerwcu 2020 roku został oskarżony przez trzy osoby o wykorzystywanie swojego statusu do niewłaściwego zachowania seksualnego i molestowania wobec kobiet podczas konwencji branżowych. Po tych zarzutach Techland ogłosił, że wraz z Avellone uzgodnili zakończenie jego pracy nad Dying Light 2. Gato Studios usunęło również Avellone z The Waylanders. Firma Paradox Interactive stwierdziła, że choć Avellone pracował nad wczesną wersją gry Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, ale duża część jego pracy została w międzyczasie nadpisana.

Chris Avellone projektant gier Stany Zjednoczone

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Będzie sequel Days Gone? Fani zebrali potrzebne podpisy! Co na to Sony
  2. Zagraj w te gry jeśli chcesz się bać! Najstarszniejsze horrory cz.1
  3. Sukces trzeciej części Hitmana! Deweloper ujawnił statystyki sprzedaży
  4. Wielka Brytania jakiej nie znasz! Te fakty o Anglii Cię zaskoczą
  5. Monster Hunter Rise od Capcom na szczycie kwietniowych list sprzedaży
  6. Pieniądze najbogatszej ósemki świata wynoszą zawrotną kwotę
Czytaj dalej