Lubisz oglądać planety? Wybierz się na Oregon!

16 Maj 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Nauka kosmos astronomia Stany Zjednoczone
Źródło: pixabay.com

Wszyscy fani kosmicznych obserwacji na pewno będą zainteresowani możliwością, obserwacji innych planet z układu słonecznego.

Aż trzy planety będą widoczne w maju

Nie tylko jedna lub dwie, ale trzy planety będą widoczne na niebie nad Oregonem, Waszyngtonem i wybrzeżami przez cały miesiąc. Już w sobotnią noc można było zaobserwować gwiezdny pokaz Marsa tuż obok woskującego Księżyca. Według naukowców przez cały miesiąc będzie można zobaczyć również Merkurego i Wenus. Niedzielna noc przyniesie kolejny pokaz nad wybrzeżem Oregonu, wybrzeżem Waszyngtonu i śródlądowymi częściami tych stanów.

Kiedy planety będą najlepiej widoczne?

16 maja Merkury osiągnie największą wschodnią elongację i szczytową widoczność, 22 stopnie od Słońca. Po tym planeta będzie każdego wieczoru wychylać się ku Słońcu, stając się w końcu coraz trudniejsza do dostrzeżenia. Jest to również najlepszy czas, aby zobaczyć Merkurego ze względu na jego bliskość do Słońca. Merkury ponownie zniknie z widoku na początku czerwca.

Nauka kosmos astronomia Stany Zjednoczone

Pod koniec miesiąca wydarzy się coś jeszcze

Pod koniec miesiąca superksiężyc zabarwi się na ciemnopomarańczowo. To pełne zaćmienie pojawi się na wybrzeżach Oregonu i Waszyngtonu 26 maja.

A co z meteorytami?

Na niebie nad wybrzeżami Oregonu i Waszyngtonu nie ma żadnych większych pokazów meteorów, które zdarzałyby się przez jakiś czas. Delta Aquarid pojawia się pod koniec lipca, jednak przynoszą one tylko około 10 smug na godzinę. Perseidy zdarzają się w sierpniu i są niesamowite, pełne małych ognistych kul.

Nauka kosmos astronomia Stany Zjednoczone

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chcesz łatwo zarobić? Oto pięć najbardziej opłacalnych misji jakie możesz wykonać sam w GTA Online
  2. Jak żyje gwiazda? Nowe badania ujawniają zaskakujące procesy zachodzące w sercach gwiazd!
  3. Wrath of the Druids się sprawdza jednak jest jedno ale...Recenzja nowego DLC do Assassin's Creed Valhalla
  4. Bitcoin leci na łeb na szyję a to wszystko przez Elona Muska! Czy multimiliarder chce wykończyć najpopularniejszą kryptowalutę?
  5. Ta decyzja zmienia wszystko! Fani Pokemonów nie będą zadowoleni. Dlaczego winnym okazał się Internet?
  6. Chcesz być bogaty? Wybierz się na ocean! Złoto, skarby i inne ciekawostki o oceanie
Czytaj dalej