Znałeś te fakty? Wielka Brytania pod lupą ciekawości

19 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Wielka Brytania nauka edukacja ciekawostki
Źródło: pixabay.com

Wielka Brytania to kraj kojarzący się z deszczową pogodą, strażnikami królowej oraz czerwonymi autobusami. Państwo to kryje jednak więcej ciekawych faktów

Lot trwający półtorej minuty

Wielka Brytania jest domem dla najkrótszego regularnego lotu pasażerskiego na świecie. Lot o długości 2,7 km z Westray do Papa Westray na Orkadach w Szkocji ma rozkładowy czas półtorej minuty, choć rekord wynosi 47 sekund. Ceny biletów zaczynają się od 7 funtów.

Wielka Brytania lot samolotem

Górnicy wymyślili sławną potrawę

Jedna z najsłynniejszych potraw w Anglii czyli pasztecik kornwalijski, został wymyślony dla górników wydobywających cynę w Kornwalii. Pasztecik ma grubą skórkę z ciasta, która służyła do trzymania pasztecika, aby górnicy nie zanieczyszczali posiłku rękami. Często na jednym końcu znajdowało się pikantne nadzienie, a na drugim słodkie.

Pasztecik kornwalijski górnicy Wielka Brytania

Słynny ser i związane z nim zawody

Jednym z najbardziej dziwacznych wydarzeń w Wielkiej Brytanii jest coroczny konkurs toczenia sera, który odbywa się na Coopers Hill w Gloucestershire. Na szczycie wzgórza 3-kilogramowy ser Double Gloucester stacza się w dół. Jednym z najbardziej dziwacznych wydarzeń w Wielkiej Brytanii jest coroczny konkurs toczenia sera, który odbywa się na Coopers Hill w Gloucestershire. Z powodów bezpieczeństwa ser został ostatnio zastąpiony przez piankową replikę.

Wielka Brytania ser żółty zawody

Z Brytanii pochodzi samoprzylepny znaczek

Brytyjczycy wynaleźli pierwszy samoprzylepny znaczek pocztowy. Używany był on w publicznym systemie pocztowym od 1840 roku. Znajdował się na nim wizerunek królowej Wiktorii i kosztował jednego pensa.

Wielka Brytania znaczek pocztowy

Najstarszy zamieszkały zamek na świecie

Zamek Windsor jest najstarszym i największym zamieszkałym zamkiem na świecie. Użytkuje się go od XI wieku. Nadal jest jedną z oficjalnych rezydencji królowej, a także posiada niektóre obszary dostępne dla zwiedzających.

Wielka Brytania zamek WIndsor

English breakfast i Tika massala

Do najsłynniejszych brytyjskich dań należą fish and chips, roast dinners, shepherd's pie, bangers and mash oraz klasyczne full English breakfast. Jednak w ankiecie dotyczącej ich ulubionego dania Brytyjczycy opowiedzieli się za kurczakiem tikka masala. To połączenie indyjskiego kurczaka tikka z gęstym sosem jest często postrzegane jako przykład wielokulturowości Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania angielskie śniadanie

Łabędzie są specjalnie chronione

Zabijanie łabędzi zostało uznane za nielegalne w latach 80-tych. Osoba złapana na tym procederze trafi przed sąd.

Wielka Brytania łabądź

Miasto arkad

Stolica Walii - Cardiff, jest znana jako miasto arkad. Jest ono domem dla największej koncentracji wiktoriańskich, edwardiańskich i współczesnych krytych pasaży handlowych ze wszystkich brytyjskich miast.

Wielka Brytania arkady Cardiff Walia

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka Brytania jakiej nie znasz! Te fakty o Anglii Cię zaskoczą
  2. Pieniądze najbogatszej ósemki świata wynoszą zawrotną kwotę
  3. Jak TCL stało się światowym potentatem elektroniki
  4. Capcom wydał nową aktualizację do Street Fighter V. Co się zmieniło?
  5. Freelancer z bogatym CV. Chris Avellone i historia jego sukcesu
  6. Będzie sequel Days Gone? Fani zebrali potrzebne podpisy! Co na to Sony
Czytaj dalej