Jak TCL stało się światowym potentatem elektroniki

16 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Sprzęt
TCL Technology Azja Chiny elektronika sprzęt historia
Źródło: inf.news

TCL Technology to chińska międzynarodowa firma elektroniczna. Projektuje, opracowuje, produkuje i sprzedaje produkty, w tym telewizory, telefony komórkowe, klimatyzatory, pralki, lodówki i małe urządzenia elektryczne. W 2010 roku była 25. co do wielkości producentem elektroniki użytkowej na świecie. Od 2015 roku pozostaje trzecim co do wielkości producentem telewizorów pod względem udziału w rynku.

Firma została założona w 1981 roku pod marką TTK jako producent kaset audio. W 1985 roku po tym, jak została pozwana przez TDK za naruszenie własności intelektualnej, firma zmieniła nazwę na TCL, przyjmując inicjały od Telephone Communication Limited. Po 30 latach rozwoju firma TCL szybko stała się liderem chińskiego przemysłu informacji elektronicznej. TCL Technology jest jedną z największych chińskich grup przedsiębiorstw elektroniki użytkowej w skali globalnej. Posiada pięć spółek giełdowych. Głównie zajmuje się produkcją i dystrybucją. Produktami firmy są przede wszystkim kolorowe telewizory, telefony komórkowe, klimatyzatory, lodówki, pralki oraz drobne urządzenia AGD.

Zmiany TCL na przestrzeni lat

W 1999 roku TCL weszło na rynek wietnamski. W dniu 19 września 2002 roku TCL ogłosił nabycie wszystkich aktywów związanych z elektroniką użytkową byłej niemieckiej firmy Schneider Rundfunkwerke AG. Dotyczyło to również praw do korzystania z jej znaków towarowych. W listopadzie 2003 roku TCL i Thomson SA z Francji ogłosiły utworzenie spółki do produkcji telewizorów i odtwarzaczy DVD na całym świecie. TCL objął 67% udziałów w spółce, a Thomson SA posiadał resztę udziałów. Uzgodniono, że telewizory wyprodukowane przez TCL-Thomson będą sprzedawane pod marką TCL w Azji i markami Thomson i RCA w Europie i Ameryce Północnej.

TCL Technology Azja Chiny elektronika sprzęt

Wejście w rynek telefonów komórkowych

W kwietniu 2004 roku TCL i Alcatel ogłosiły utworzenie spółki zajmującej się produkcją telefonów komórkowych. TCL dokapitalizował przedsięwzięcie kwotą 55 mln euro w zamian za 55 procent udziałów. W kwietniu 2005 roku TCL zamknął swój zakład produkcyjny w Bawarii. W maju 2005 roku firma TCL ogłosiła, że jej notowana na giełdzie w Hongkongu jednostka nabędzie 45% udziałów Alcatela w ich spółce. Płacąc tym samym firmie 8,1 mln USD.

W czerwcu 2007 r. firma TCL ogłosiła, że jej dział telefonów komórkowych planuje zaprzestanie używania marki Alcatel i całkowite przejście na markę TCL w ciągu pięciu lat. W latach 2008-2010 firma skupiła się przede wszystkim na podwojeniu mocy produkcyjnych telewizorów LCD. W 2014 roku TCL zmieniło w celach komercyjnych znaczenie swoich inicjałów identyfikacyjnych z "Telephone Communication Limited" na hasło brandingowe "The Creative Life". Firma nabyła też wtedy markę Palm od HP do użytku na smartfonach. W 2016 roku TCL zawarł umowę z BlackBerry Limited, aby produkować smartfony pod marką BlackBerry.

TCL Technology Azja Chiny elektronika sprzęt smartfon

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ulubieńcy gamerów czyli ponad 20-letnia historia firmy Razer
  2. Prawie 3 dekady na rynku! Jak wyglądały początki firmy Nvidia?
  3. Jak początkowo miał nazywać się Intel? Historia powstania firmy.
  4. Czy dane 1,3 miliona użytkowników Clubhouse zostały sprzedane?
  5. Trudne początki i sukces po latach. Oto historia komunikatora Zoom
  6. Bitcoin osiągnął swój rekordowy poziom! Ile obecnie kosztuje?
Czytaj dalej