Napięcie na linii Rosja a Stany Zjednoczone narasta. Głos w sprawie zabrał Putin!

15 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Wladimir Putin Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden
Źródło: pixabay.com

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzecza cyberatakom na Stany Zjednoczone. Dzieje się to tuż przed szczytem w Genewie i spotkaniem z Joe Bidenem.

Czy Rosja naprawdę nic nie wie o cyberatakach?

Prezydent Władimir Putin odrzucił oskarżenia, że Rosja stoi za cyberatakami przeciwko Stanom Zjednoczonym. Rosyjski przywódca powiedział również, że jest otwarty na wymianę więzień ze Stanami Zjednoczonymi. Los więźniów ma być bowiem tematem środowego spotkania w Genewie. Prezydent USA Biden weźmie udział w szczycie po tygodniu spotkań z sojusznikami z G7, Unii Europejskiej i NATO, przy czym napięcia między Moskwą a Waszyngtonem są najwyższe od lat z powodu długiej listy sporów. Amerykańskie firmy, w tym główna sieć rurociągów paliwowych, zostały dotknięte cyberatakami w ostatnich miesiącach, często wymuszając tymczasowe wyłączenia do czasu zapłacenia okupów.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

Co powiedział Putin?

Zapytany, czy Rosja prowadziła "wojnę cybernetyczną" przeciwko Stanom Zjednoczonym, Putin powiedział: "Gdzie jest dowód? To staje się farsą". "Zostaliśmy oskarżeni o wszelkiego rodzaju rzeczy, ingerencję w wybory, cyberataki i tak dalej, i tak dalej, i ani razu, ani razu, nie pofatygowali się, aby przedstawić jakiekolwiek dowody lub dowody, tylko bezpodstawne oskarżenia" - powiedział Putin.

Czy dojdzie do wymiany więźniów?

Wszelkie negocjacje w sprawie więźniów skupiłyby się na osobach takich jak były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, który był więziony 16 lat przez Rosję za szpiegostwo. Inny obywatel USA, Trevor Reed, został skazany na dziewięć lat więzienia w 2020 roku pod zarzutem napaści na rosyjskich policjantów w stanie nietrzeźwym. Moskwa może być zainteresowana powrotem rosyjskiego handlarza bronią uwięzionego przez Stany Zjednoczone, Wiktora Bouta, oraz pilota kontraktowego i domniemanego handlarza narkotyków, Konstantina Jaroszenki.

Wladimir Putin Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden

Czytaj dalej