Ten film docenili krytycy! Minari, w końcu trafia do polskich kin

18 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Premiery
Minari film filmowe premiery 2021
Źródło: newstatesman.com

Minari to amerykański film dramatyczny z 2020 roku, napisany i wyreżyserowany przez Lee Isaaca Chunga. Opowiada on o koreańskich imigrantach w USA lat 80.

Fabuła filmu "Minari"

W 1983 roku koreańska rodzina Yi przenosi się z Kalifornii na działkę w wiejskim Arkansas. To właśnie tam ojciec Jacob ma nadzieję uprawiać koreańskie produkty, które będzie mógł sprzedawać sprzedawcom w Dallas. Jedną z jego pierwszych decyzji jest rezygnacja z usług wróżbity i wykopanie studni w miejscu, które sam znajduje. Korzysta z pomocy Paula, ekscentrycznego miejscowego człowieka i weterana wojny koreańskiej. Podczas gdy Jacob jest optymistą w kwestii przyszłego życia, jego żona Monika jest rozczarowana i martwi się o stan serca ich syna Davida.

Aby pomóc w pilnowaniu dzieci w ciągu dnia, organizują matce Moniki, Soon-ja, przyjazd z Korei Południowej. David, który zmuszony jest dzielić z nią pokój, unika jej, ponieważ nie odpowiada ona jego wyobrażeniu o tym, jaka powinna być babcia. Mimo to Soon-ja stara się przystosować do życia w Stanach i nawiązać więź z dziećmi. Studnia, którą wykopał Jacob, wysycha. Jacob niechętnie płaci za wodę, ale w końcu zostaje do tego zmuszony. Napotyka dodatkowe trudności, takie jak anulowanie zamówienia przez sprzedawcę w Dallas w ostatniej chwili.

Minari film Japonia filmowe premiery 2021

Gdzie kręcono film?

Zdjęcia główne rozpoczęły się w lipcu 2019 roku w Tulsa, Oklahoma. Filmowanie trwało 25 dni. Aby dotrzymać terminu na Sundance, redaktor Harry Yoon edytował film w trakcie produkcji. Podczas kręcenia filmu główni aktorzy mieszkali w tym samym mieszkaniu airbnb.

Wyróżnienia dla filmu

Minari miało swoją premierę na Festiwalu Filmowym Sundance w 2020 roku, gdzie otrzymało Główną Nagrodę Jury dla filmu dramatycznego w USA oraz Nagrodę Publiczności. Został uznany za jeden z dziesięciu najlepszych filmów 2020 roku przez American Film Institute oraz National Board of Review. Produkcja otrzymała również sześć nominacji do Oscara trzy nominacje do Screen Actors Guild Award, 10 nominacji do Critics' Choice Movie Awards i sześć nominacji do Independent Spirit Award. Podczas 78. ceremonii rozdania Złotych Globów, film zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

Minari film Japonia filmowe premiery 2021

Czytaj dalej