Chcesz być bogaty? Wybierz się na ocean! Złoto, skarby i inne ciekawostki o oceanie

15 Maj 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Ocean nauka edukacja ciekawostki
Źródło: pixabay.com

Ocean to inspirujące miejsce, które w większości nie zostało jeszcze zbadane. Nie zmienia to faktu, że znajduje się tam masa skarbów i kosztowności. A jakich konkretnie? O tym i o innych ciekawych faktach dotyczących oceanu piszemy w poniższym artykule.

1. Więcej ludzi było na Księżycu niż w Rowie Mariańskim.

W historii ludzkości kilkanaście osób postawiło stopę na Księżycu, ale tylko trzem osobom udało się dotrzeć do Rowu Mariańskiego. Wszystko przez ekstremalne warunki, jakie tam panują.

Ocean księżyc człowiek nauka edukacja ciekawostki

2. Najgłośniejszy dźwięk oceanu pochodził z trzęsienia lodu.

W 1997 roku Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna uchwyciła jeden z najgłośniejszych dźwięków, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Dźwięk był na tyle głośny, że został odebrany przez czujniki oddalone o ponad 450 kilometrów. Początkowo naukowcy uznali, że pochodzi on od zwierzęcia. Po 15 latach badacze ustalili, że hałas pochodził on z trzęsienia lodu, czyli sytuacji, w której aktywność sejsmiczna powoduje pęknięcie zamarzniętego gruntu. Do dzisiaj są jednak osoby, które kwestionują ten wniosek.

Ocean lodowiec nauka edukacja ciekawostki

3. W oceanie jest masa złota!

W oceanach rozproszonych jest około 20 milionów ton złota. Jest ono jednak dość mocno rozcieńczone. Na dnie oceanu znajduje się również nierozpuszczone złoto, ale jego wydobycie jest nieopłacalne.

Ocean złoto nauka edukacja ciekawostki

4. Najdłuższe na naszej planecie pasmo górskie znajduje się pod wodą. Jest znacznie większe niż Andy!

Najdłuższym pasmem górskim nad wodą są Andy, które mają około kilometrów 6920 długości. Jednak faktycznym najdłuższym pasmem górskim na Ziemi jest Grzbiet Śródoceaniczny, który wije się między wszystkimi kontynentami i liczy sobie około 65000 kilometrów długości.

Ocean Andy nauka edukacja ciekawostki

5. W oceanie znajduje się największa żywa struktura

Największa żywa struktura na świecie nie jest ogromnym zagajnikiem drzew ani nawet ogromnym grzybem. Chodzi tu o Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii. Rafa rozciąga się na obszarze prawie 215 tysięcy kilometrów. Co więcej, jest tak ogromna, że można ją zobaczyć z kosmosu.

Ocean rafa koralowa nauka edukacja ciekawostki

Czytaj dalej