Bitcoin leci na łeb na szyję a to wszystko przez Elona Muska! Czy multimiliarder chce wykończyć najpopularniejszą kryptowalutę?

13 Maj 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Bitcoin Elon Musk ekonomia pieniądze finanse internet
Źródło: en.cryptonomist.ch

Tesla nie będzie już akceptować Bitcoin do zakupu samochodów. Tak ogłosił dyrektor generalny firmy Elon Musk. Powołał się na długo rosnące obawy środowiskowe w celu szybkiego odwrócenia pozycji firmy na kryptowalutę.

Kolejny duży spadek Bitcoina

Bitcoin spadł o ponad 10% po tym, jak Musk zatweetował swoją decyzję o zawieszeniu jego używania, mniej niż dwa miesiące po tym, jak Tesla zaczęła akceptować największą na świecie walutę cyfrową do płatności. Inne kryptowaluty, w tym Ethereum, również spadły.

Od teraz nie kupisz samochodu Muska za Bitcoina

Wykorzystanie Bitcoin do zakupu pojazdów elektrycznych Tesli uwypukliło dychotomię pomiędzy reputacją Muska jako ekologa a wykorzystaniem jego popularności i pozycji jednego z najbogatszych ludzi na świecie do wspierania kryptowalut. Niektórzy inwestorzy Tesli, wraz z ekologami, są coraz bardziej krytyczni wobec sposobu, w jaki Bitcoin jest "wydobywany" przy użyciu ogromnych ilości energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych. Tesla ujawniła w lutym, że kupiła 1,5 miliarda dolarów Bitcoin, napędzając około 20-procentowy skok kryptowaluty.

Bitcoin kryptowaluta pieniądze finanse Stany Zjednoczone

Bitcoin pożera zbyt dużo energii?

Bitcoin jest tworzony, gdy komputery o dużej mocy konkurują z innymi maszynami w rozwiązywaniu złożonych zagadek matematycznych, co jest procesem energochłonnym, który obecnie często opiera się na energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych, zwłaszcza węgla. W obecnym tempie takie "górnictwo" Bitcoin pożera tyle samo energii rocznie, ile Holandia zrobiła w 2019 roku. Tak przynajmniej wskazują najnowsze dostępne dane z Uniwersytetu w Cambridge i Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Czy Elon Musk wycofuje się z rynku kryptowalut?

Niektórzy zwolennicy Bitcoina zauważają, że istniejący system finansowy - z jego milionami pracowników i komputerami w klimatyzowanych biurach - również zużywa duże ilości energii. Musk powiedział, że mimo swojej decyzji pozostaje silnym zwolennikiem kryptowalut.

Elon Musk Stany Zjednoczone SpaceX Tesla

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ta decyzja zmienia wszystko! Fani Pokemonów nie będą zadowoleni. Dlaczego winnym okazał się internet?
  2. Nowy dodatek do Assassin's Creed Valhalla jest już dostepny. Czego możemy się po nim spodziewać?
  3. Źle traktują graczy a mimo to zaliczyli najlepszy rok w swojej historii! Jak to możliwe!?
  4. Twórcy Resident Evill Village dokonali czegoś niesamowitego! Nie uwierzysz w to co się stało
  5. Producent kultowej gry wideo zarobił krocie! Zobacz o kogo chodzi
  6. Oto nowe wieści o GTA 6! Czy Rockstar planował aby gracze dowiedzieli się tego o Grand Theft Auto?
Czytaj dalej