Czy dane 1,3 miliona użytkowników Clubhouse zostały sprzedane?

12 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Mobile
Clubhouse aplikacja mobilna social media internet
Źródło: hypebeast.com

Dane osobowe 1,3 miliona użytkowników Clubhouse zostały podobno sprzedane online. Firma odpiera jednak zarzuty o rzekomym włamaniu.

Clubhouse kolejną z ofiar hakerów

Clubhouse jest najnowszą platformą mediów społecznościowych, która została poddana masowej kradzieży danych. Osobiste informacje 1,3 miliona użytkowników zostały podobno sprzedane online. Dzieje się to chwilę po podobnych włamaniach na serwery Linkedin, a także Facebooka. Linkedin za sprawą wycieku stracił dane ponad dwóch trzecie wszystkich swoich subskrybentów. Na platformie Facebook doszło natomiast do ujawnienia danych ponad 530 milionów osób. W przypadku Clubhouse, dane osobowe, takie jak ID użytkownika, imię i nazwisko, adres URL zdjęcia, nazwa użytkownika i Twitter podobno zostały wykradzione z serwerów.

Clubhouse aplikacja mobilna

Firma nie potwierdza informacji

Clubhouse twierdzi, że platforma nie została zhakowana lub naruszona. Jednakże w zbiorze danych sprzedawanych online są wszystkie informacje, które są dostępne dla ogółu społeczeństwa i mogą być dostępne za pośrednictwem aplikacji. CyberNews donosi o tym, że ten nowy masowy zbiór danych został wykradziony z Clubhouse. Doprowadziło do ujawnienia danych osobowych 1,3 miliona użytkowników. Raport sugeruje, że te szczegóły, w rękach złych osób, mogą prowadzić do ukierunkowanego phishingu, ataków socjotechnicznych, a nawet kradzieży tożsamości. Chociaż zestaw danych nie zawiera głęboko wrażliwych danych, takich jak szczegóły kart kredytowych lub dokumentów prawnych, szczegóły mediów społecznościowych mogą być wystarczające dla kompetentnego cyberprzestępcy, aby wyrządzić prawdziwe szkody.

Clubhouse, w międzyczasie, odrzuca wszystkie twierdzenia o byciu naruszonym lub zhakowanym. Nazywa też wyżej wspomniany raport mylącym i fałszywym. Firma ogłosiła na Twitterze, że dane, o których mowa, to wszystkie publiczne informacje profilowe z naszej aplikacji, do których każdy może uzyskać dostęp za pośrednictwem aplikacji. Użytkownikom Clubhouse zaleca się zmianę hasła i korzystanie z dobrego menedżera haseł w celu tworzenia unikalnych haseł i bezpiecznego ich przechowywania. Należy również włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na wszystkich platformach internetowych.

Clubhouse

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internetowa platforma Linkedin ofiarą hakerów. Co wyciekło tym razem?
  2. Facebook: Hakerzy wykradli dane milionów osób! Jak to się stało?
  3. Chiny: Główna platforma e-commerce ukarana wielką grzywną! Co się stało
  4. Najpopularniejsza platforma na świecie? YouTube, Facebook a może TikTok
  5. Zmiany w Clubhouse. Właśnie wystartowała nowa funkcja!
  6. Jak dobrze znasz aplikację Tinder? Oto garść faktów, które Cię zaskoczą
Czytaj dalej