Ta kaseta była warta prawie milion dolarów! Kto i dlaczego zdecydował się na jej zakup?

12 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
Legend of Zelda gra wideo Japonia pieniądze rekord
Źródło: gamesradar.com

Kaseta z grą Legend of Zelda z 1986 roku pobiła rekord Super Mario Bros pod względem ceny jej zakupu. Kwota za jaką została nabyta może zwalić z nóg!

Kaseta warta 870 tysięcy dolarów

Zapieczętowany kartridż z The Legend of Zelda dla starej konsoli Nintendo NES został sprzedany za rekordową sumę 870.000 dolarów. O tym spektakularnym wydarzeniu poinformował dom aukcyjny Heritage Auctions. Kaseta, datowana na 1987 rok, jest nadal w oryginalnym opakowaniu i bije poprzedni rekord sprzedaży gry wideo, który wcześniej należał do Super Mario Bros z 1986 roku. Wtedy udało się sprzedać kasetę z grą za 660 000 dolarów.

Wspomnienia coraz więcej warte

Retro gry wideo stały się coraz bardziej popularne wśród nostalgicznych kolekcjonerów w ostatnich latach, co spowodowało wzrost cen oldschoolowych konsol i kartridży na aukcjach. Zelda jest jednym z najbardziej znaczących tytułów w historii gier wideo i jeden z najbardziej znanych serii Nintendo. To produkcja, która miesza ze sobą przygodę, akcję oraz eksplorację magicznego wszechświata.

Legend of Zelda gra wideo Japonia pieniądze rekord

Czym jest Legend of Zelda?

Pierwsza gra z serii The Legend of Zelda została pierwotnie wydana w Japonii jako gra startowa dla peryferyjnego Family Computer Disk System w lutym 1986 roku. Ponad rok później, Ameryka Północna i Europa otrzymały wydanie na Nintendo Entertainment System w formacie kartridża, będąc pierwszą grą na konsolę domową, która zawierała wewnętrzną baterię do zapisywania danych. The Legend of Zelda była sukcesem krytycznym i komercyjnym dla Nintendo. Gra sprzedała się w ponad 6,5 mln egzemplarzy, czym zapoczątkowała wielką franczyzę.

Fabuła gry The Legend of Zelda opisana jest w instrukcji oraz podczas krótkiego prologu, który odgrywa się po ekranie tytułowym: Małe królestwo w krainie Hyrule ogarnia chaos, gdy armia dowodzona przez Ganona, księcia ciemności, najechała i ukradła Triforce Mocy, jedną z części magicznego artefaktu, który sam w sobie obdarza wielką siłą. Próbując uniemożliwić mu zdobycie Triforce Mądrości, księżniczka Zelda rozdziela ją na osiem fragmentów i ukrywa w tajnych podziemnych lochach. Zadaniem gracza jest odnalezienie każdego z tych fragmentów.

Legend of Zelda gra wideo Japonia pieniądze rekord

Czytaj dalej