Irańska kolej sparaliżowana! Czy za hakerskim atakiem stoją Stany Zjednoczone?

10 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Pociąg Iran Stany Zjednoczone konflikt cyberatak haker
Źródło: pixabay.com

Hakerzy zakłócili irańską kolej fałszywymi komunikatami o opóźnieniach. To nie pierwsze takie wydarzenie w Iranie na przestrzeni lat.

Iran był przez chwilę sparaliżowany

Irański system kolejowy stał się obiektem cyberataku! Agencja informacyjna doniosła, że hakerzy umieścili fałszywe wiadomości o opóźnieniach lub odwołaniach pociągów na tablicach na stacjach w całym kraju. Hakerzy umieścili na tablicach takie wiadomości jak: "pociąg opóźniony z powodu cyberataku". Zachęcali również pasażerów do telefonicznego uzyskiwania informacji, podając numer telefonu do biura najwyższego przywódcy kraju - Alego Chamenei.

Zhakowanie samochodu

Kto odpowiedzialny za atak?

Żadna grupa nie wzięła na siebie odpowiedzialności. Wcześniej w ciągu dnia, Fars ogłosił, że pociągi w całym Iranie straciły swój elektroniczny system śledzenia. Nie było od razu jasne, czy to również było częścią cyberataku. Fars później usunął swój raport i zamiast tego zacytował rzecznika państwowego przedsiębiorstwa kolejowego, Sadegh Sekri, mówiąc, że to zakłócenie nie spowodowało żadnego problemu dla usług kolejowych.

To już kolejne ataki

W 2019 roku błąd w serwerach komputerowych spółki kolejowej spowodował wielokrotne opóźnienia w usługach kolejowych. W grudniu tego samego roku irańskie ministerstwo telekomunikacji powiedziało, że kraj rozbroił masowy cyberatak na nieokreśloną infrastrukturę elektroniczną, ale nie podał żadnych szczegółów dotyczących domniemanego ataku. Nie było jasne, czy zgłoszony atak spowodował jakiekolwiek uszkodzenia lub zakłócenia w irańskich systemach komputerowych i internetowych. Nie wiadomo również czy to kolejny rozdział potyczki Iran kontra Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

Czytaj dalej