Biden spotkał się z Putinem. Tematem rozmów byli hakerzy!

11 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo Rosja
Źródło: pixabay.com

Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem o trwających atakach ransomware przez przestępców z Rosji, które dotknęły USA, oraz inne kraje na całym świecie.

Biden rozmawiał z Putinem

Jak poinformował Biały Dom, Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem na temat trwających ataków ransomware z Rosji. Biden podkreślił potrzebę podjęcia przez Rosję działań w celu przerwania działalności grup ransomware działających w Rosji i podkreślił, że jest zaangażowany w dalsze zaangażowanie w szersze zagrożenie, jakie stanowi ransomware.

Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo Rosja

Jak przebiegły rozmowy?

Podczas rozmowy Biden powtórzył, że Stany Zjednoczone podejmą wszelkie niezbędne działania, aby bronić swoich obywateli i krytycznej infrastruktury w obliczu tego ciągłego wyzwania, powiedział. Przywódcy pochwalili wspólną pracę swoich zespołów po szczycie Stany Zjednoczone - Rosja, która doprowadziła do jednomyślnego odnowienia transgranicznej pomocy humanitarnej dla Syrii. Być może współpraca pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją ułoży się pomyślnie również w kwestii cyberbezpieczeństwa i oba państwa dołożą wszelkich starań, aby zminimalizować liczbę występujących cyberataków.

Hakerzy są ostatnio bardzo aktywni

W ostatnich miesiącach głośno było min. o sprawie hakera, który próbował zatruć stację uzdatniania wody nieopodal San Francisco. Niedługo potem ofiarami ataku zostali pracownicy Służb Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Hakerzy zdołali również doprowadzić do wycieku setek tysięcy danych z takich platform jak Facebook czy też Linkedin. Ostatnią głośną sprawą była kradzież danych osobowych z firmy informatycznej Kasey. Zabieg ten sparaliżował działalność setek firm w 12 państwach. Osoby odpowiedzialne za ten czyn zażądały od wyżej wspomnianej firmy aż 70 milionów dolarów okupu w zamian za zwrot danych. Oczywiście nie każdy z tych ataków był bezpośrednio związany z konfliktem Rosja - Stany Zjednoczone, niemniej jednak sytuacje takie jak wcześniej wspomniane z pewnością nie pomagają załagodzić stosunków tych dwóch gigantów.

Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo Rosja

Czytaj dalej