Ulubieńcy gamerów czyli ponad 20-letnia historia firmy Razer

11 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Sprzęt
Razer giełda klawiatura gaming esport firma
Źródło: wallhere.com

Razer zajmuje się ona produkcją i sprzedażą elektroniki użytkowej. Firma ta jest niezwykle popularna wśród graczy. Jak wyglądała droga Razera na szczyt?

Zaczynali jako filia

Firma Razer rozpoczęła działalność w 1998 roku. Początkowo była filią przedsiębiorstwa Kärna LLC. Została stworzona w celu opracowania i wprowadzenia na rynek wysokiej klasy myszy. Sprzęt ten miał być bowiem przeznaczony dla graczy komputerowych. Firma Kärna zaprzestała działalności w 2000 roku z powodu problemów finansowych. Razer jako samodzielne przedsiębiorstwo pojawił się na rynku w 2005 roku. Został założony przez Min-Liang Tana, absolwenta singapurskiego NUS i Roberta Krakoffa. Obaj bowiem nabyli prawa do marki w wyniku dużej inwestycji potentata z Hong Kongu Li Ka-shinga i singapurskiej spółki holdingowej Temasek Holdings.

Co sprzedaje Razer?

Produkty Razer są zasadniczo skierowane do graczy. Obejmują laptopy do gier, tablety do gier oraz urządzenia peryferyjne PC, takie jak myszy, urządzenia audio, klawiatury, maty pod mysz oraz podkładki pod gry. Razer wydał również oprogramowanie VOIP o nazwie Razer Comms. Mysz do gier Razer DeathAdder jest najpopularniejszym produktem firmy pod względem liczby sprzedaży. Myszy Razer są używane przez około 5% profesjonalnych graczy. Większość produktów Razer nosi nazwy drapieżnych lub jadowitych zwierząt, począwszy od węży, owadów, pajęczaków, stworzeń morskich i kotów.

Razer mysz gaming DeathAdder

Razer bacznie obserwuje rynek

Razer kupił aktywa programowe opartej na Androidzie mikrokonsoli Ouya od firmy macierzystej Ouya Inc. Niedługo potem zespół techniczny Ouya dołączył do zespołu Razera. W styczniu 2017 roku Razer kupił producenta Nextbit. Był to startup stojący za smartfonem Robin. Wkrótce potem, w listopadzie tego roku, Razer zaprezentował Razer Phone, swój pierwszy smartfon, którego konstrukcja opiera się na konstrukcji Robina.

W lipcu 2017 roku Razer złożył wniosek o wejście na giełdę. W październiku tego samego roku potwierdzono, że Razer planuje zaoferować 1 063 600 000 akcji w przedziale 0,38- 0,51 USD. 14 listopada Razer został oficjalnie notowany na giełdzie w Hongkongu pod kodem giełdowym 1337. W kwietniu 2018 roku Razer ogłosił, że planuje w pełni przejąć platformę e-płatności MOL za około 61 milionów dolarów. W lipcu 2018 roku Razer zadebiutował w Malezji, uruchamiając usługę e-wallet o nazwie Razer Pay. W październiku 2020 roku Razer ogłosił, że uruchamia nową wirtualną przedpłaconą kartę debetową, zaczynając od Singapuru w styczniu 2021 roku.

Razer giełda klawiatura gaming esport

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawie 3 dekady na rynku! Jak wyglądały początki firmy Nvidia?
  2. Jak początkowo miał nazywać się Intel? Historia powstania firmy.
  3. Najpopularniejsza platforma na świecie? YouTube, Facebook a może TikTok
  4. Chiny: Główna platforma e-commerce ukarana wielką grzywną! Co się stało
  5. Jak dobrze znasz aplikację Tinder? Oto garść faktów, które Cię zaskoczą
  6. Zmiany w Clubhouse. Właśnie wystartowała nowa funkcja!
Czytaj dalej