Chiny: Główna platforma e-commerce ukarana wielką grzywną! Co się stało

10 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Alibaba Group Chiny internet kara
Źródło: alizila.com

Alibaba Group została ukarana rekordową grzywną 2,75 mld dolarów za naruszenia antymonopolowe w Chinach. Kara ta stanowi równowartość około 4% przychodów Alibaby w 2019 roku. Jest to najwyższa nałożona przez Chiny kara w historii.

Rekordowa kara za naruszenia prawa antymonopolowego

Chińskie organy regulacyjne ukarały Alibaba Group Holding grzywną w wysokości 18 mld CNY. Jest to równowartość 2,75 mld USD. Kara wystosowana została za naruszenie zasad antymonopolowych i nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Kara, odpowiadająca około czterem procentom przychodów Alibaby w 2019 roku, pojawia się w obliczu bezprecedensowych działań regulacyjnych wobec rodzimych konglomeratów technologicznych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, które odcisnęły piętno na akcjach firmy. Miliarder Jack Ma, założyciel Alibaby, został szczególnie poddany intensywnej kontroli. Stało się to po tym jak pod koniec października, ostro skrytykował chiński system regulacyjny.

Chiny są bardzo rygorystyczne

Pod koniec grudnia chińska Państwowa Administracja ds. Regulacji Rynku ogłosiła, że rozpoczęła dochodzenie antymonopolowe w sprawie firmy. Nastąpiło to po tym, jak władze odrzuciły planowaną ofertę publiczną wartą 37 miliardów dolarów Ant Group, czyli internetowego ramienia finansowego Alibaby. Grzywna przybliża Alibabę do rozwiązania problemów antymonopolowych. Jednak Ant wciąż musi zgodzić się na reorganizację, która ma na celu obniżenie wyceny i ograniczenie niektórych z jej swobodnych działań.

Alibaba Group Chiny internet

Poprawki są powoli wprowadzane

Chińska Państwowa Administracja ds. Regulacji Rynku nakazała Alibabie dokonanie gruntownych poprawek. Ma to na celu wzmocnienie wewnętrznej zgodności i ochrony praw konsumentów. Alibaba ogłosił w oświadczeniu opublikowanym na swoim oficjalnym koncie Weibo, że zaakceptował decyzję i będzie stanowczo wdrażał postanowienia.

To nie pierwszy raz gdy Alibaba ma problemy

W przeszłości Alibaba znalazła się pod ostrzałem rywali i sprzedawców za rzekome zakazywanie swoim kupcom umieszczania ofert na innych platformach e-commerce. Praktyka uniemożliwiania sprzedawcom zamieszczania ofert na konkurencyjnych platformach jest stosowana od dawna, a regulator w lutym uznał ją za nielegalną.

Alibaba Group Chiny internet

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internetowa platforma Linkedin ofiarą hakerów. Co wyciekło tym razem?
  2. Facebook: Hakerzy wykradli dane milionów osób! Jak to się stało?
  3. Nowy sposób płatności w Visa! Chodzi o kryptowaluty
  4. Chiny jakich nie znasz. Te 5 ciekawostek Cię zaskoczy!
  5. Jak dobrze znasz aplikację Tinder? Oto garść faktów, które Cię zaskoczą
  6. Nowy patent EA Sports. Co zmieni Electronic Arts?
Czytaj dalej