Polski gigant rozpada się? Inwestorzy chcą rezygnacji władz!

9 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
CD Projekt Red Cyberpunk 2077 PlayStation producent gier wideo
Źródło: pixabay.com

Cyberpunk 2077 od CD Projekt Red miał być tytułem,który umocni pozycję wydawnictwa na rynku gier. Niestety, ale stało się inaczej. Teraz trwają debaty...

Premiera, która okazała się niewypałem

Inwestor CD Projekt podobno wezwał do rezygnacji członków zarządu firmy w związku z niechlubnym przebiegiem premiery Cyberpunk 2077. Gra RPG akcji CD Projekt Red z 2020 roku spotkała się z bardzo mieszanym przyjęciem, które wynikało z ogromnej ilości błędów psujących rozgrywkę i słabej wydajności na konsolach, co doprowadziło do usunięcia gry z PlayStation Store. Wydanie gry wywołało gniew zarówno fanów, jak i inwestorów, a firma stała się celem wielu pozwów zbiorowych w związku ze stanem wydania Cyberpunk 2077 i dalszymi kontrowersjami po premierze. Po sześciu miesiącach od premiery Cyberpunk 2077 nadal otrzymuje powolne, ale stabilne poprawki, które mają naprawić liczne problemy z grą, przybliżając ją do tego, co deweloper obiecywał przed premierą. Wciąż jednak nie uznano jej za odpowiednią do powrotu do PlayStation Store, a nieobecność na platformie cyfrowej mogła przyczynić się do słabej sprzedaży Cyberpunk 2077 w pierwszym kwartale.

Cyberpunk 2077 CD Projekt Red gra wideo

Główny inwestor żąda rezygnacji władz

W związku z tymi wydarzeniami brytyjska firma inwestycyjna Abri Advisors domaga się rezygnacji prezesa CD Projekt Adama Kicińskiego i współzałożyciela firmy Marcina Iwińskiego. Dyrektor generalny Abri Advisors wyraził swoje niezadowolenie z zarządu CD Projekt, przypisując wezwanie firmy inwestycyjnej do działania wynikom sprzedaży CD Projekt za I kwartał 2020 roku. Polska firma produkująca gry, odpowiedzialna za uznaną przez krytyków i cenioną serię Wiedźmin od czasu premiery Cyberpunka 2077 straciła ponad 60% wartości swoich akcji. Daje to łączną kwotę ponad 6,2 miliarda dolarów.

Po dobrych latach nadeszły straty

W pierwszym kwartale 2021 roku CD Projekt zanotował stratę netto w wysokości 8,8 mln dolarów, co wyraźnie kontrastuje z przychodami wydawcy z premiery Cyberpunka 2077. Nie sprecyzowano, ile udziałów w CD Projekt posiada Abri Advisors, jednak firma zapowiedziała, że będzie szukał pomocy u innych udziałowców, aby zastąpić zarząd spółki, jeśli Adam Kiciński i Marcin Iwiński odmówią ustąpienia. Marcin Iwiński z CD Projekt oraz bracia Adam i Michał Kicińscy posiadają łącznie 34% udziałów w spółce, a największymi udziałowcami poza tą trójką jest polski fundusz emerytalny, który posiada znacznie mniejszy udział - 4,2%. Chociaż CD Projekt Red nieugięcie twierdzi, że będzie kontynuował prace nad Cyberpunk 2077, to z najnowszych informacji od inwestorów jasno wynika, że wciąż jest wielu, którzy nie wierzą, że dotychczasowe poprawki są wystarczające.

CD Projekt Red Cyberpunk 2077 PlayStation producent gier wideo

Czytaj dalej