Mafia była w ich rękach! Sylwetki największych mafiosów XX wieku

12 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Mafia Europa Stany Zjednoczone
Źródło: pixabay.com

Amerykańska mafia, wywodząca się z Sycylii we Włoszech, urosła w siłę w czasach prohibicji. Kto wiódł prym w przestępczym światku w zeszłym wieku?

Al Capone

W latach 1925-1931 Al Capone był najpotężniejszym szefem mafii w Chicago. Urodził się w 1899 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. W młodości wstąpił do gangu James Street Boys, gdzie poznał swojego mentora Johnny'ego Torrio. Pojechał za Torrio do Chicago i pomagał mu w prowadzeniu biznesu przemytniczego.

Al Capone mafia

Frank Costello

Urodził się we włoskiej miejscowości Cosenza w 1891 roku. Dorastał we wschodnim Harlemie, stając się w końcu głównym członkiem gangu 104th Street Gang. W latach 20-tych Costello związał się z Luciano i razem zajęli się hazardem i przemytem, prowadząc działalność zarówno w Nowym Jorku, jak i na południu kraju. Jako najbliższy partner biznesowy Luciano, Costello zaczął zdobywać szerokie wpływy polityczne na szczeblu lokalnym i ostatecznie został głównym szefem syndykatu po tym, jak Luciano trafił do więzienia za prowadzenie kółka prostytucji.

Frank Costello mafia

John Gotti

Był znany ze swojego zamiłowania do wytwornych garniturów, rozgłosu w mediach oraz lekkomyślnego temperamentu, który ujawnił się po zleceniu zabójstwa szefa mafii Gambino. Mimo to stał się najpotężniejszym szefem mafii w Ameryce w latach 80-tych. Po zabójstwie Gotti przejął władzę i dorobił się milionów na różnych rodzajach działalności przestępczej od wyłudzania pożyczek i prostytucji, przez nielegalny hazard, po dystrybucję narkotyków.

John Gotti mafia

Lucky Luciano

Urodzony w 1897 roku na Sycylii i wychowany w Nowym Jorku, Lucky Luciano odegrał kluczową rolę w tworzeniu Krajowego Syndykatu Zbrodni i jest uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Ameryce. W latach trzydziestych stał się najpotężniejszym szefem mafii jako głowa rodziny przestępczej Genovese.

Lucky Luciano mafia

Paul Castellano

Castellano piął się po szczeblach mafii i skupił się na przekształcaniu nielegalnych białych kołnierzyków w dochodowe przedsiębiorstwa, wykorzystując swoje mafijne koneksje do infiltracji biznesu budowlanego i spożywczego. Gdy został głową rodziny przestępczej Gambino, prowadził działalność głównie ze swojej rezydencji na Staten Island, żyjąc wystawnie i pobierając wyższe opłaty od swoich podwładnych. Wywołało to niezadowolenie w oddziale Castellano, zwłaszcza tych, którzy nie aprobowali jego sukcesji, w tym członka Gambino, Gottiego.

Paul Castellano mafia

Czytaj dalej