Lata posuchy i brak pomysłu na nowe. Historia upadku serii Tony Hawks Pro Skater

18 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
Tony Hawk gra wideo
Źródło: sportfarm.it

Mimo początkowego sukcesu serii Tony Hawks Pro Skater, gra ta zaczęła się nudzić. Activision próbowało uratować tę serię. Jak to mu wyszło?

Tony Hawks Motion - rok 2008

Po tym, jak Neversoft wypadł z gry, Activision zatrudniło Creat Studios do zaprojektowania gry Tony Hawk na Nintendo DS, aby wykorzystać możliwości kontrolerów ruchu tego handhelda. Aby zmienić kierunek ruchu lub obrócić się w powietrzu, gracze musieli fizycznie przechylać DS w lewo lub w prawo.

Tony Hawks Motion

Tony Hawk: Ride - rok 2009

W tym momencie stało się jasne, że seria przeżywa ciężkie chwile. Activision najwyraźniej nie miało nic przeciwko temu, ponieważ nadal zatrudniało deweloperów do tworzenia coraz bardziej bezdusznych gier, które opierały się wyłącznie na rozpoznawalności marki i niezręcznych sztuczkach.

Tony Hawk Ride

Tony Hawk: Shred - rok 2010

Kolejny rok, kolejna bezczelna próba zarobienia na nazwie Tony Hawk przez Activision. Kolejna gra Robomodo miała być w zasadzie tym samym, co Ride, ale zamieniono w niej jazdę na deskorolce na jazdę na snowboardzie. Do gry dołączono również nowe peryferia snowboardowe, które co prawda działały znacznie lepiej niż te z poprzedniej gry.

Tony Hawk Shred

Tony Hawks Pro Skater HD - rok 2012

Niewątpliwie czując presję ze strony fanów, Activision zatrudniło Robomodo do stworzenia remake'u pierwszej i drugiej części serii w wysokiej rozdzielczości na konsole nowszej generacji. Choć gra nie była pozbawiona wad, udało jej się odtworzyć klimat starszych gier, dodając do nich zaktualizowaną grafikę i sterowanie.

Tony Hawks Pro Skater HD

Tony Hawks Pro Skater 5 - rok 2015

W końcu dotarliśmy do prawdopodobnie najgorszego tytułu w serii, gry, która zszargała imię Tony'ego Hawka i zmusiła Activision do odłożenia serii na półkę, przynajmniej tymczasowo. Wydana na konsole Xbox One i PS4 gra reklamowała się jako powrót do formy serii, mimo że została stworzona przez Robomodo, a nie Neversoft.

Tony Hawks Pro Skater 5

Tony Hawk's Skate Jam - rok 2018

Porażka, jaką był Tony Hawk's Pro Skater 5, spowodowała, że Activision pozwoliło na wygaśnięcie praw do nazwy wkrótce po wydaniu gry. Kilka lat później, deweloper i wydawca Maple Media wkroczyłby, aby stworzyć Tony Hawk's Skate Jam, grę mobilną dla urządzeń z systemem iOS i Android.

Tony Hawk's Skate Jam

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 - rok 2020

Mówi się, że czas leczy rany. Wygląda na to, że tak właśnie jest w przypadku burzliwych relacji Activision z fanami Tony'ego Hawka. Osiem lat po wydaniu Robomodo's Pro Skater HD, wydawca zatrudnił Vicarious Visions do pracy nad drugim remakiem dwóch pierwszych gier.

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2

Czytaj dalej