Fifa vs Pro Evolution Soccer. czyli największa piłkarska rywalizacja w świecie gier

14 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
Fifa Pro Evolution Soccer
Źródło: gamexran.com

Już od prawie 25 lat trwa zacięty pojedynek pomiędzy grami z serii Fifa a Pro Evolution Soccer. Jak ta rywalizacja wyglądała na przestrzeni lat?

Początki

Kiedy Fifa International Soccer pojawiła się w grudniu 1993 roku, jej konkurenci już zaczynali wyglądać staroświecko. Współczesne hity Kick Off 2 i Sensible Soccer miały widok z góry i nie posiadały żadnych sponsorów z wielkiej ligi. Fifa była jednak krzykliwą nowością, stworzoną z myślą o erze 16-bitowych konsol, i w ciągu miesiąca sprzedała się w liczbie 500 000 egzemplarzy. Producent Fify był zaskoczony sukcesem i przyznaje, że choć EA miało oficjalną licencję, oryginalna gra nie była tak dokładna, jak późniejsze iteracje. Kolejne odsłony Sensible Soccer unikały konsol, a rywale, tacy jak Actua Soccer firmy Gremlin Interactive, nie byli w stanie dorównać Fifie pod względem technologii czy rozgrywki. Przez cztery lata pozostawała ulubieńcem zarówno krytyków, jak i fanów.

Potem pojawił się Pro Evolution Soccer

International Superstar Soccer Pro z 1997 roku była kontynuacja dobrze przyjętej gry na wczesnym PlayStation, Goal Storm, i imiennik tytułu International Superstar Soccer z 1994 roku na SNES. Gra została opracowana przez Konami Tokyo na nowym silniku graficznym 3D, a jej celem było rzucenie wyzwania Fifie, oferując raczej organiczne, improwizowane doświadczenie niż coś ściśle zorganizowanego wokół konkretnych ruchów i taktyki. Gra zawierała dziewięć opcji strategicznych, takich jak nacisk na strefę i nakładanie się, podkreślając ideę symulacji ponad zręcznościowym stylem akcji.

International Superstar Soccer Pro z 1997

Złote lata a następnie przewaga

Dzięki wspaniałemu trybowi kariery Master League wczesne lata 00. były złotą erą Pro Evolution Soccer. Fifa 07 sprzedała się w milionie egzemplarzy więcej niż Fifa 06 i zebrała zachęcające recenzje. W tym czasie popularny PES zaliczał już gorsze czasy. Zaczął skupiać się na niewłaściwych elementach. Zbytnio oszalał na punkcie zawodników, którzy przypominali swoich prawdziwych odpowiedników, a motion-capture było na pierwszym planie. PES 2009 sprzedał się w liczbie 6,9 mln egzemplarzy w porównaniu do 8,7 mln Fifa 09. Sześć lat później ta szczelina zmieniła się w przepaść: 1,7 mln sprzedaży PES 2015, w porównaniu z 18 mln Fifa 15.

Ultimate Team kamieniem milowym

Ultimate Team zadebiutował jako dodatek do Fify 09. Tryb ten raczkował jednak od edycji 13/14 zaczął, robił już znaczną przewagę. Tryb ten stał się podstawowym elementem serii od edycji 17. Konami co roku próbuje "podgryźć" EA Sports, wykupując licencję do stadionów, lig czy też zespołów takich jak Juventus Turyn, czy AS Roma.

Fifa Ultimate Team

Czytaj dalej