Trudne początki i sukces po latach. Oto historia komunikatora Zoom

15 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Mobile
Zoom aplikacja mobilna internet ludzie historia
Źródło: bloomberg.com

Zoom jest amerykańską firmą z branży technologii komunikacyjnych z siedzibą w San Jose w Kalifornii. Dostarcza usługi wideotelefonii i czatu online poprzez opartą na chmurze platformę oprogramowania peer-to-peer. Kiedy Zoom pojawił się na rynku i jak wyglądały jego początki?

Kto założył Zoom?

Firma Zoom została założona przez Erica Yuana. Wcześniej był on wiceprezesem Cisco Webex. Odszedł on z przedsiębiorstwa w kwietniu 2011 roku wraz z 40 inżynierami. Zrobił to, aby założyć nową firmę, która początkowo nosiła nazwę Saasbee. Firma miała problemy ze znalezieniem inwestorów, ponieważ wiele osób uważało, że rynek wideotelefonii jest już nasycony. W czerwcu pozyskała jednak 3 miliony dolarów kapitału zalążkowego od założyciela WebEx Subrah Iyar, byłego Cisco SVP i General Counsel Dan Scheinman, oraz inwestorów venture capital Matt Ocko, TSVC, i Bill Tai.

Zmiana nazwy

W maju 2012 roku firma zmieniła nazwę na Zoom. Stało się to pod wpływem książki "Zoom City" autorstwa Thacher Hurd. We wrześniu 2012 roku Zoom uruchomił wersję beta, która mogła prowadzić konferencje z maksymalnie 15 uczestnikami. W listopadzie 2012 roku firma podpisała swojego pierwszego klienta. Było to Stanford University. Usługa została uruchomiona w styczniu 2013 roku po tym, jak firma zebrała 6 milionów dolarów. Następnie Zoom uruchomił wersję 1.0 programu pozwalającą na maksymalną liczbę uczestników konferencji do 25. Do końca pierwszego miesiąca Zoom miał 400 000 użytkowników, a do maja 2013 roku miał 1 milion użytkowników.

Zoom aplikacja mobilna internet ludzie

Trzy lata ciężkiej pracy

W lipcu 2013 roku Zoom nawiązał współpracę z dostawcami oprogramowania do współpracy B2B. Następnie otrzymał kolejne spore dofinansowanie wynoszące 6,5 miliona dolarów. 4 lutego 2015 roku firma otrzymała 30 milionów dolarów finansowania. W tym czasie Zoom miał już 40 milionów użytkowników. W ciągu 2015 i 2016 roku firma zintegrowała swoje oprogramowanie ze Slackiem, Salesforce i Skype for Business. Wraz z wersją 2.5 Zoom zwiększył maksymalną liczbę uczestników dozwolonych na konferencję do 50. Niedługo potem liczba ta została zwiększona do 1000.

Na topie od kilku lat

W styczniu 2017 r. firma pozyskała 100 mln USD w ramach finansowania. W tamtym momencie wartość Zoom wynosiłą już 1 miliard USD. W kwietniu 2017 r. firma Zoom uruchomiła skalowalny produkt z zakresu telezdrowia, umożliwiający lekarzom prowadzenie zdalnych konsultacji z pacjentami. Kolejne lata umocniły pozycję tej aplikacji na rynku. Z racji na wydarzenia, jakie spotkały świat w 2020 roku, Zoom uzyskał dużą grupę nowych użytkowników.

Zoom aplikacja mobilna internet ludzie

Czytaj dalej