Facebook: Hakerzy wykradli dane milionów osób! Jak to się stało?

8 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Facebook haker wyciek danych 2021
Źródło: euronews.com

Jak podaje Facebook, skradzione dane nie zawierały haseł i danych finansowych. Nie jest to pierwszy przypadek wycieku lub wykorzystania danych z Facebooka.

Wyciekły dane ponad pół miliarda osób

Facebook ogłosił, że hakerzy wykradli dane osobowe około pół miliarda użytkowników. Zrobili to, korzystając z funkcji zaprojektowanej, aby pomóc ludziom łatwo znaleźć przyjaciół za pomocą list kontaktów. Trojak informacji o ponad 530 milionach użytkowników Facebooka został udostępniony w weekend na forum hakerów. Skłoniło to wiodącą sieć społecznościową do wyjaśnienia, co się stało. Facebook wzywa użytkowników do czujności w zakresie ustawień prywatności.

Dyrektor zarządzania Facebookiem Mike Clark powiedział, że ważne jest, aby pamiętać o tym, że hakerzy uzyskali te dane nie poprzez hakowanie systemów Facebooka. Wspomniał też, że jest to kolejny przykład trwających, wrogich relacji firm technologicznych z hakerami, którzy celowo łamią politykę platformy. Wykradzione dane zawierały numery telefonów, daty urodzenia i adresy e-mail. Jak donoszą amerykańskie media, niektóre z nich wydawały się być aktualne. Facebook utrzymuje, że skradzione dane nie zawierały haseł ani danych finansowych.

Facebook haker wyciek danych

Hakerzy wykorzystali scraping

Scraping to taktyka, która polega na użyciu zautomatyzowanego oprogramowania do zbierania informacji udostępnianych publicznie w sieci. Alon Gal, szef technologii w Hudson Rock oznajmił, że Wszystkie 533.000.000 danych wyciekły za darmo. Mike Clark wezwał członków sieci społecznej, aby sprawdzić swoje ustawienia prywatności. Należy to zrobić w celu kontroli tego, jakie informacje mogą być widoczne publicznie. Wezwał także użytkowników do zaostrzenia bezpieczeństwa konta z dwuskładnikowego uwierzytelniania.

To już kolejny wyciek

To nie pierwszy raz, kiedy wycieki lub wykorzystanie danych z największej na świecie sieci społecznościowej. W 2016 roku wybuchł skandal wokół Cambridge Analytica, która wykorzystała dane osobowe milionów użytkowników Facebooka do targetowania reklam politycznych. Rzuciło to cień na sieć społecznościową i jej obsługę prywatnych informacji.

Facebook haker wyciek danych

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władze Myanmaru tłumią protesty. Ucierpi na tym Internet
  2. Film "Kosmiczny Mecz" 2 nadchodzi! W sieci pojawił się trailer.
  3. Facebook zmuszony do zmian. Powodem wybory w Indiach.
  4. GTA 5 powraca do Microsoft Xbox Game Pass już dziś!
  5. Wielki sukces Capcom! Monster Hunter Rise zdobyło sympatię graczy
  6. Czy warto zagrać w Oddworld: Soulstorm? Oto nasza recenzja
Czytaj dalej