Chiny jakich nie znasz. Te 5 ciekawostek Cię zaskoczy!

10 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Chiny nauka edukacja ciekawostki
Źródło: pixabay.com

Chiny są najbardziej zaludnionym i jednym z największych krajów na świecie. Kraj ten jest tak różnorodny, że można by wymieniać w nieskończoność wiele ciekawych faktów. Dziś przedstawimy Ci 5 zaskakujących ciekawostek na temat tego kraju.

1. Wschód słońca w niektórych częściach Chin może nastąpić nawet o 10 rano.

Pomimo tego, że Chiny są dużym i rozległym krajem, obowiązuje tam tylko jedna strefa czasowa - standardowy czas chiński. Oznacza to, że na zachodzie Chin wschód słońca może nastąpić nawet o 10 rano!

Chiny wschód słońca

2. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają 15 dni.

Po pierwsze, Nowy Rok w Chinach i Europejski lub Amerykański Nowy Rok nie jest obchodzony w tym samym dniu. Pierwszy dzień roku przypada na nów księżyca między 21 stycznia a 20 lutego, więc różni się on z roku na rok. Po drugie, świętowanie to trwa 15 dni, a nie tylko jeden, jak w przypadku ludzi Zachodu.

Chiny nowy rok

3. Chińskie linie kolejowe są tak rozległe i długie, że mogłyby dwukrotnie okrążyć Ziemię.

Chiny są czwartym co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni. Jednak ich linie kolejowe są szeroko rozbudowane w całym kraju. W rzeczywistości, chińskie linie kolejowe są tak rozległe, że mogłyby okrążyć Ziemię nie raz, ale dwa razy!

Chiny linie kolejowe

4. Co pięć dni powstaje nowy drapacz chmur.

Żaden kraj na Ziemi nie rozwija się tak szybko jak Chiny. Miasta szybko się przekształcają i średnio co 5 dni powstaje gdzieś w kraju nowy drapacz chmur. W ciągu roku w Chinach powstaje więc co najmniej 73 nowe drapaczy chmur!

Chiny drapacz chmur

5. Facebook jest zakazany w Chinach od 2009 r.

Mimo tego nadal istnieje co najmniej 95 milionów chińskich użytkowników, którzy dostają się przez blok za pośrednictwem różnych usług VPN. Mając to na uwadze, większość ludzi korzysta z innych kanałów mediów społecznościowych, takich jak Baidu, WeChat i Sina Weibo. Chińczycy mają nawet swoją własną wersję YouTube'a o nazwie Youku Tudou.

Facebook

Czytaj dalej