Hakerzy wykradli bazę danych setek firm! Teraz żądają ogromnego okupu!

7 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Premiery
Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo
Źródło: pixabay.com

Hakerzy stojący za cyberatakiem Kaseya żądają 70 milionów dolarów okupu za przywrócenie danych. Włamanie do sieci Kaseya dotknęło setki firm na świecie.

70 milionów okupu

Hakerzy podejrzewani o to, że stoją za masowym atakiem wymuszania okupu, który dotknął setki firm na całym świecie, zażądali 70 milionów dolarów za przywrócenie danych, które trzymają dla okupu. Żądanie zostało umieszczone na blogu używanym przez gang cyberprzestępczy REvil, powiązaną z Rosją grupę, która jest zaliczana do najbardziej płodnych wyłudzaczy w świecie cyberprzestępczym.

Czym jest REvil?

Gang ma strukturę afiliacyjną, co czasami utrudnia ustalenie, kto przemawia w imieniu hakerów. Grupa nie odpowiedziała na próbę skontaktowania się z nią przez grupę dziennikarzy w celu skomentowania całej sprawy. Atak ransomware REvil, który grupa przeprowadziła w piątek, był jednym z największych w historii.

Linkedin internet atak hakerski wyciek danych

Gdzie hakerzy włamali się tym razem?

Gang włamał się do Kaseya, czyli firmy informatycznej z siedzibą w Miami. Hakerzy wykorzystali swój dostęp do włamania do systemów niektórych klientów, uruchamiając reakcję łańcuchową, która szybko sparaliżowała komputery setek firm na całym świecie. Dyrektor wykonawczy Kaseya ogłosił, że firma była świadoma żądania okupu, ale nie dodał nic więcej. Według szacunków dane stracili klienci firmy z około 12 państw.

Kto został poszkodowany?

Wśród poszkodowanych znalazły się szkoły, małe instytucje sektora publicznego, organizacje turystyczne i rekreacyjne, unie kredytowe i księgowi, powiedział Ross McKerchar, główny specjalista ds. bezpieczeństwa informacji w Sophos Group Plc. W co najmniej jednym przypadku zakłócenia rozlały się na domenę publiczną, gdy szwedzka sieć sklepów spożywczych Coop musiała zamknąć setki sklepów w sobotę, ponieważ jej kasy zostały wyłączone w wyniku ataku. Firma McKerchara była jedną z kilku, które obwiniały REvil za atak, ale niedzielne oświadczenie było pierwszym publicznym przyznaniem się grupy, że to ona stała za kampanią.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

Czytaj dalej