Władze Myanmaru tłumią protesty. Ucierpi na tym Internet

4 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Internet Azja Myanmar protesty zamieszki
Źródło: france24.com

W Myanmarze odcięto wszystkie łącza internetowe oprócz tych wykorzystujących światłowody, które działały z drastycznie zmniejszoną prędkością. To strategia władz, która ma na celu stłumienie protestów.

Zablokowany internet

Bezprzewodowe, szerokopasmowe usługi internetowe w Myanmarze zostały wyłączone. Stało się tak z rozkazu wojska. Protestujący nadal przeciwstawiają się przejęciu władzy przez juntę. Po tygodniach nocnych odcięć dostępu do internetu, w piątek wojsko wyłączyło wszystkie łącza oprócz tych wykorzystujących światłowody, które działały z drastycznie zmniejszoną prędkością. Jeden z największych operatorów w Myanmarze, czyli Telenor potwierdził, że nie może już oferować usług bezprzewodowych. Od piątku oferowała w swoich pakietach usługi światłowodowe o przepustowości do 40 megabitów na sekundę. Jest to znacznie poniżej szybkości dostępu, która wynosi minimum 100 Mbps.

Podobnie jest z mediami

Rząd zamknął wszystkie media z wyjątkiem kilku w pełni kontrolowanych przez wojsko. Facebook ogłosił, że udostępnia funkcję bezpieczeństwa. Umożliwia to użytkownikom w Myanmarze wzmocnienie ustawień bezpieczeństwa blokujących ich profile. W piątek, południowokoreański bank powiedział, że tymczasowo zamknął swój oddział w Rangunie. Rozważa także odesłanie swoich południowokoreańskich pracowników do domu.

Internet Azja Myanmar protesty

Sytuacja się zaostrza

W sytuacji, gdy gospodarka Birmy kurczy się pod presją masowych zakłóceń w reakcji na pucz i pandemię. Oczekuje się, że wojskowi przywódcy zarządzą zwiększenie podaży pieniądza przez bank centralny. Kryzys w południowo-wschodnim azjatyckim narodzie eskalował w ostatnim tygodniu. Zarówno w liczbie zabitych protestujących, jak i z wojskowymi atakami lotniczymi przeciwko siłom partyzanckim. Rada Bezpieczeństwa ONZ ostro potępiła w czwartek użycie przemocy wobec pokojowo nastawionych demonstrantów.

Przewrót odwrócił lata powolnego postępu w kierunku demokracji w Myanmarze. Przez pięć dekad pozostawała ona pod ścisłymi rządami wojskowymi. Doprowadziło to do międzynarodowej izolacji i sankcji. Mniejszości etnicznych w tym kraju od dziesięcioleci dążą do uzyskania większej autonomii od rządu.

Internet Azja Myanmar protesty

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Film "Kosmiczny Mecz" 2 nadchodzi! W sieci pojawił się trailer.
  2. Jak początkowo miał nazywać się Intel? Historia powstania firmy.
  3. Mroczne science-fiction z dużą dawką humoru. Recenzja Outriders.
  4. Ranking: najlepsze city buildery (miejsca 6-10)
  5. Najlepsze gadżety do biegania. Podpowiadamy co zabrać ze sobą na ulicę
  6. Aktualizacja Google ulepsza informacje o pogodzie i jakości powietrza
Czytaj dalej