Hakerzy dostali się do kont polskich posłów! Czy palce maczała w tym Rosja?

3 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Polska Rosja haker cyberatak polityka
Źródło: pixabay.com

Nieznani hakerzy uzyskali dostęp do kont mailowych polskich posłów. Wśród naruszonych kont znalazło się min. konto głównego doradcy premiera Polski.

Zhakowano polskich posłów

Konta e-mailowe polskich posłów ostały niedawno zhakowane. Informację tę przekazał opinii publicznej polski kontrwywiad. Ujawnił tym samym kolejne szczegóły jednego z największych cyberataków na kraj w ostatnich latach. Ujawnione informacje pochodzą z dwóch tygodni po tym, jak władze poinformowały, że najwyżsi urzędnicy państwowi zostali dotknięci daleko idącym cyberatakiem przeprowadzonym w czerwcu, który dotknął ponad 100 kont e-mail obecnych i byłych urzędników państwowych.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberpezpieczeństwo

Kto został "prześwietlony"?

Wśród naruszonych kont znalazło się konto osobiste Michała Dworczyka, głównego doradcy premiera. Włamanie to zapoczątkowało serię przecieków, które doprowadziły do krytyki opozycji wobec urzędników za używanie prywatnych kont do wymiany poufnych dokumentów. W piątkowym oświadczeniu władze kontrwywiadu poinformowały, że parlamentarzyści, których dotknęło włamanie, pochodzą z prawie wszystkich ugrupowań opozycyjnych, a ci, których ono dotyczyło, zostali powiadomieni i przeszli szkolenie w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. W oświadczeniu nie wskazano, którzy posłowie zostali zhakowani.

Dowody wskazują na...?

Polski kontrwywiad ogłosił, że dowody wskazują na powiązania hakerów z rosyjskimi służbami specjalnymi. Dodał również, że atak został przeprowadzony przez hakerów znanych jako UNC1151, których działania skupiają się na polskich politykach już od kilku miesięcy. Rosyjski rząd i Kreml wielokrotnie zaprzeczały przeprowadzaniu lub tolerowaniu cyberataków po oskarżeniach ze strony Stanów Zjednoczonych o cyberataki na terytorium USA, Ukrainę i Arabię Saudyjską.

Młodzi hakerzy

Czytaj dalej