Jak początkowo miał nazywać się Intel? Historia powstania firmy.

3 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Sprzęt
Intel elektronika Stany Zjednoczone komputer
Źródło: en.wikipedia.org

Intel to amerykańska korporacja międzynarodowa i firma technologiczna z siedzibą w Santa Clara w Dolinie Krzemowej. Jest największym na świecie producentem układów półprzewodnikowych pod względem przychodów. To także twórca mikroprocesorów serii x86, procesorów znajdujących się w większości komputerów osobistych.

Jak założono Intel?

Firma Intel została założona w Mountain View, w Kalifornii, w 1968 roku. Jej założycielami byli Robert Noyce i Gordon Moore. Panowie niedługo po narodzeniu się pomysłu założenia firmy znaleźli inwestorów. Całkowita początkowa inwestycja w Intela wyniosła 2,5 miliona dolarów. Była to równowartość 18,4 miliona dolarów, gdyby liczyć ją w 2019 roku. Zaledwie 2 lata później Intel stał się spółką publiczną. Pozyskał wtedy 6,8 mln dolarów. Niedługo po założeniu firmy do tej dwójki dołączył jeszcze Andy Grove.

Hałaśliwa nazwa

Początkowo firma miała nazywać się Moore Noyce. Panowie zrezygnowali z tej nazwy, ponieważ była ona bliska znaczeniu "więcej hałasu". Hałas w elektronice jest zazwyczaj niepożądany i kojarzy się ze złymi zakłóceniami. Zamiast tego założyli firmę jako NM Electronics 18 lipca 1968 r., ale do końca miesiąca zmienili nazwę na Intel. Oznaczało to Integrated Electronics. Ponieważ "Intel" był już znakiem towarowym sieci hoteli Intelco, panowie musieli kupić prawa do nazwy.

Intel elektronika Stany Zjednoczone komputer PC

Byli pionierami

W momencie powstania firma Intel wyróżniała się umiejętnością tworzenia układów logicznych za pomocą urządzeń półprzewodnikowych. Celem założycieli był rynek pamięci półprzewodnikowych, który według powszechnych przewidywań miał zastąpić pamięć z rdzeniem magnetycznym. Pierwszym produktem firmy, szybko wchodzącym na rynek małych, szybkich pamięci w 1969 roku, był 3101 Schottky TTL. Był to bipolarny 64-bitowy statyczny układ pamięci o dostępie swobodnym. Prawie dwukrotnie szybszy niż wcześniejsze implementacje diod Schottky'ego firmy Fairchild i Laboratorium Elektrotechnicznego w Tsukubie w Japonii.

Sukcesy lat 70. 80. i 90-tych

Firma Intel stworzyła pierwszy komercyjnie dostępny mikroprocesor w 1971 roku. Mikroprocesor stanowił znaczący postęp w technologii układów scalonych. Zminiaturyzował centralną jednostkę obliczeniową komputera, co umożliwiło małym maszynom wykonywanie obliczeń, które wcześniej mogły wykonywać tylko bardzo duże maszyny. Intel otworzył swój pierwszy międzynarodowy zakład produkcyjny w 1972 roku w Malezji. W latach 80. otworzył zakłady montażowe i fabryki półprzewodników w Singapurze i Jerozolimie. Dołożył do tego jeszcze centra produkcyjne i rozwojowe w Chinach, Indiach i Kostaryce w latach 90. Do początku lat 80. jego działalność była zdominowana przez układy dynamicznej pamięci o dostępie swobodnym. Jednak rosnąca konkurencja ze strony japońskich producentów półprzewodników do 1983 r. drastycznie zmniejszyła rentowność tego rynku. Intel był w stanie powiązać lojalność wobec marki z wyborem konsumenta, tak że pod koniec lat 90. linia procesorów Pentium stała się nazwą domową.

Intel elektronika Stany Zjednoczone komputer PC

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najlepsze gadżety do biegania. Podpowiadamy co zabrać ze sobą na ulicę
  2. Aktualizacja Google ulepsza informacje o pogodzie i jakości powietrza
  3. Nowy smartfon Xiaomi Mi Mix pojawi się na rynku 29 marca
  4. W sieci pojawiło się ponad 700 prototypów PlayStation 2
  5. Stany Zjednoczone: Hakerzy znów zaatakowali. Ofiarą urzędnicy.
  6. Facebook zmuszony do zmian. Powodem wybory w Indiach.
Czytaj dalej