Topowa aplikacja "zmywa się" z rynku? Usunęła już ponad 60 milionów filmów!

3 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
TikTok internet portal społecznościowy aplikacja mobilna
Źródło: pixabay.com

Popularna wśród młodzieży aplikacja TikTok podjęła zaskakujące kroki i usunęła ponad 60 milionów filmów. Czy to działanie ma drugie dno?

Krótkoformatowa aplikacja wideo TikTok ogłosiła, że usunęła prawie 62 miliony filmów z platformy. Działania te miały miejsce na przestrzeni trzech miesięcy roku. Powodem tego były naruszenia wytycznych oraz problemy związane z bezpieczeństwem i prywatnością.

Aplikacja TikTok na telefonie

Ogrom filmów

Te filmy stanowiły mniej niż 1% całości zamieszczonych na platformie i mieściły się w kategoriach takich jak nagość dorosłych i aktywność seksualna, molestowanie, zastraszanie i nienawistne zachowanie. Najwięcej, bo około 8,5 miliona usunięć pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Firma opublikowała raporty przejrzystości od 2019 roku po tym, jak jej platforma, która jest ogromnie popularna wśród nastolatków, znalazła się pod obserwacją w związku z problemami związanymi z treścią i prywatnością, które również doprowadziły niektóre kraje do zakazania aplikacji. TikTok, który wzmocnił swoje funkcje bezpieczeństwa i prywatności, aby zatrzymać użytkowników, otworzył centrum moderacji treści w swoim biurze w Los Angeles w zeszłym roku, aby zwiększyć przejrzystość.

TikTok ma "na pieńku" z kilkoma krajami

22 czerwca Departament Handlu USA unieważnił listę zakazanych transakcji z TikTok i WeChat, które zostały wydane we wrześniu, gdy administracja Trumpa starała się zablokować nowe amerykańskie pobrania obu aplikacji należących do Chin. Wycofanie nastąpiło po tym, jak prezydent Joe Biden wcześniej odwołał serię rozporządzeń wykonawczych Trumpa, które miały na celu zakazanie pobierania nowych aplikacji WeChat i TikTok, będących własnością firmy Tencent, i nakazał Departamentowi Handlu dokonanie przeglądu obaw związanych z bezpieczeństwem, jakie stwarzają te aplikacje. Departament Handlu pod rządami Trumpa dążył również do zakazania innych transakcji, które skutecznie zakazałyby korzystania z WeChat w Stanach Zjednoczonych, a później dążył do podobnych ograniczeń, które zabroniłyby korzystania z TikTok.

Korzystanie z aplikacji TikTok

Czytaj dalej