Podpadli producentom ale i zwykłym ludziom! Co stanie się teraz z Sony?

3 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
PlayStation Xbox konsole gry wide Microsoft Sony
Źródło: aronboss.com

Twórcy gier krytykują Sony za to, że wymaga od nich przejścia długiego procesu, zanim ich gry pojawią się na konsolach i zaczną się sprzedawać.

Sony pod ostrzem krytyki

Sony spotyka się z krytyką za wymaganie od twórców gier zapłacenia 25 000 dolarów i wyrażenia zgody na 30% redukcję sprzedaży, aby zagwarantować, że ich gry pojawią się w sklepie PlayStation. W ostatnim czasie PlayStation stało się głośne za sprawą wykupywania kolejnych studiów, w tym Housemarque, dewelopera gry Returnal. Sony od lat, systematycznie zwiększa liczbę własnych studiów zajmujących się tworzeniem gier.

Sony PlayStation Now Xbox Google Amazon

Walka Sony vs Xbox nabiera tempa

Wygląda na to, że jest to początek walki pomiędzy dwoma głównymi graczami w lukratywnym świecie gier konsolowych. Na początku tego roku, Xbox w końcu sfinalizował swoje wyczekiwane przejęcie Bethesda Studios. Microsoft ma natomiast teraz dostęp do dwóch bardzo popularnych franczyz w postaci Fallout i The Elder Scrolls. Sony również wykonuje swoje własne ruchy. Bluepoint Games jest niemal pewne, że dołączy do Sony, a ogłoszenie przejęcia spodziewane jest w każdej chwili. Wzrost liczby studiów gier wykupionych przez Sony spowodował, że więcej deweloperów próbuje sprzedawać swoje gry na popularnej platformie. To doprowadziło do zwiększenia oceny, jak Sony traktuje studia, które tworzą swój ogromny katalog gier. Trwająca walka pomiędzy Microsoftem i Sony spowodowała, że obie firmy stosują różne podejścia operacyjne i biznesowe, aby zmaksymalizować zyski. Ta taktyka Sony pozwala firmie zarobić więcej pieniędzy, jednocześnie wykorzystując nowe talenty wyłaniające się z jej własnych niezależnych studiów. Sony pozornie uzasadnia tak wysoką opłatę, zapewniając marketingowe know-how i ogromny zestaw zasobów, gdy gra danego studia zostanie dodana do oficjalnego sklepu PlayStation. Wydaje się, że to coś więcej niż zwykły chwyt za kasę, ale to zrozumiałe, że frustruje twórców gier.

Co na to gracze?

Choć większość graczy zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne dla niezależnych twórców może być rozreklamowanie ich gier. Ten wątek oferuje odkrywcze spojrzenie na ograniczenia nakładane na początkujących deweloperów, którzy po prostu próbują rozreklamować swoje gry. Ważne jest, aby konsumenci byli tak samo poinformowani, jak szefowie wielkich firm i deweloperzy, jeśli chodzi o politykę Sony. Nie jest to zazwyczaj udokumentowane, jak trudne może być dla twórców gier rozpoczęcie sprzedaży ich gier na głównych rynkach. Pomysł, że Sony musi najpierw dać twórcom gier pozwolenie lub zaproszenie do obniżenia ceny ich własnej gry, jest dużym zaskoczeniem.

Sony PlayStation 5 next-gen konsola do gier wideo

Czytaj dalej