Ocean jakiego nie znasz! Te 5 faktów mocno Cię zaskoczy

2 Maj 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Ocean nauka edukacja ciekawostki
Źródło: pixabay.com

Ocean to miejsce, które cały czas kryje przed ludzkością wiele tajemnic. Niemniej jednak lata postępu sprawiły, że ludzkość była w stanie odkryć już wiele fascynujących faktów o bezkresnych wodach. Dlatego też dziś przedstawimy Wam pięć faktów, które z pewnością Was zaskoczą.

1. Ocean jest naszym największym źródłem tlenu.

Większość tlenu w naszej atmosferze pochodzi z maleńkich roślin morskich w oceanie, a konkretnie z fitoplanktonu, kelpów i planktonu glonowego. Naukowcy szacują, że są one odpowiedzialne za około 70% tlenu w atmosferze.

Ocean nauka edukacja tlen

2. Dzięki oceanowi większa część naszej planety jest ciemna.

Oceany mają średnią głębokość 3500 kilometrów. Fale świetlne mogą przeniknąć tylko przez 100 metrów wgłąb ziemi. Dlatego też wszystko poniżej tego punktu jest ciemne. Ponieważ woda stanowi większą część naszej planety, oznacza to, że większa część Ziemi przez cały czas żyje w absolutnej ciemności.

Ocean nauka edukacja ciemność światło słońce

3. Lód morski jest zdatny do picia.

Woda morska jest niezdatna do picia. Lód morski już tak. Świeży co prawda posiada małe kieszonki solanki uwięzione pomiędzy kryształkami lodu. Jednak gdy lód się starzeje, solanka jest odprowadzana, a lód staje się na tyle świeży, że według naukowców można go topić i spożywać.

Ocean nauka edukacja lód morski

4. Oceany mają też jeziora i rzeki.

Ocean jest jak zupełnie odrębny świat. Znajdują się tam rowy, góry, wulkany, jeziora i rzeki. Gdy woda morska przedostaje się przez warstwy soli, tworzy małe zagłębienia na dnie oceanu. Ponieważ woda wokół tych zagłębień zawiera więcej soli niż normalna woda morska, jest gęstsza i zapada się w zagłębienia, tworząc małe baseny z solanką. Są one bardzo podobne do jezior, które znamy, ponieważ mają linie brzegowe, a niektóre z nich nawet fale.

Ocean nauka edukacja jeziora rzeki

5. Ciśnienie na dnie oceanu jest w stanie zmiażdżyć człowieka

W Rowie Mariańskim ), który obejmuje najgłębszy punkt na naszej planecie, ciśnienie wody jest tak duże, że bez problemu zmiażdży człowieka. Porównać można je z próbą utrzymania jednocześnie 50 samolotów.

Ocean nauka edukacja ciśnienie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ocean jest pełen tajemnic. Czy wiedziałeś te 6 rzeczy?
  2. Jak zarobić duże pieniądze z domu? Z pomocą przychodzi Minecraft
  3. Czy Niewinny to udana adaptacja Harlena Cobena? Oto nasza recenzja
  4. Microsoft zmniejsza swoją prowizję! Czy to przyciągnie nowych wydawców?
  5. Nadchodzi nowa produkcja od Netflix! Wraca Czarodziejka z Księżyca
  6. CD Projekt Red nadal usprawnia Cyberpunk 2077. Wyszła nowa łatka do gry
Czytaj dalej