Nauka: mleko matki może pomóc w utrzymaniu zdrowych jelit u niemowląt.

2 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
nauka biologia zdrowie karmienie piersią
Źródło: pixabay.com

Mleko matki od tysiącleci odżywia dzieci. Jednakże alchemia ludzkiego mleka pozostaje tajemnicą. Jedną z niewiadomych jest to, w jaki sposób składniki mleka, które różnią się w zależności od diety matki i środowiska, mogą wpływać na zdrowie dziecka. Nauka cały czas bada tę kwestię.

Naukowcy przeanalizowali skład mleka produkowanego przez kobiety, jak i myszy. Donoszą, że jeden składnik - rodzaj aminokwasu występującego w pełnoziarnistej żywności zwanego betainą, wydaje się poprawiać długoterminowe zdrowie metaboliczne poprzez wspieranie wzrostu korzystnych bakterii w jelitach noworodka.

Badania były prowadzone między innymi w Barcelonie

Carles Lerin, który bada otyłość dziecięcą w Szpitalu Dziecięcym Sant Joan de Déu w Barcelonie, rozpoczął badania nad mlekiem matki. Zrobił to, ponieważ szukał nowych sposobów walki z otyłością. Niektóre badania wykazały niewielki wzrost ryzyka otyłości u dzieci karmionych sztucznie. Lerin zastanawiał się, czy pewne składniki mleka matki mogą mieć na to wpływ. Podjął więc badania z ówczesną studentką Sílvią Ribó i badaczem otyłości Davidem Sánchezem-Infantesem z tej samej instytucji.

Nauka biologia kobieta karmienie piersią

Pomocny składnik to betaina

Lerin zwrócił się do istniejących badań, które obejmowały 34 pary matka-dziecko. Wszystkie dzieci były karmione wyłącznie piersią, a inni badacze przechowywali próbki mleka matki i prowadzili szczegółowe rejestry ich wzrostu i zdrowia we wczesnym niemowlęctwie. Lerin i jego koledzy mieli nadzieję na zidentyfikowanie substancji, które mogą być związane z szybkim wczesnym wzrostem. Jeden ze składników wyróżnił się. Była to betaina, która związana jest z tym niechcianym wzrostem.

Dlaczego akurat betaina

Badacze próbowali dowiedzieć się, dlaczego betaina może być dobra dla metabolizmu, ale trafili na coś intrygującego. U szczeniąt myszy, substancja ta doprowadziła do tymczasowego wzrostu zdrowych bakterii jelitowych. Druga grupa 109 niemowląt i matek z Walencji w Hiszpanii potwierdziła to powiązanie. Więcej betainy w mleku matki wiązało się z większą ilością pożądanych bakterii jelitowych. Inne badania wykazały, że niższy poziom tych bakterii u ludzi i w modelach zwierzęcych jest związany z otyłością i innymi schorzeniami metabolicznymi.

Nauka biologia kobieta karmienie piersią

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauka:Żadne miejsce na Ziemi nie jest wolne od zanieczyszczenia światłem
  2. Kosmos: Naukowcy bliscy nowego odkrycia? Chodzi o ciemną materię
  3. Stany Zjednoczone jakich nie znasz. 5 zdumiewających ciekawostek cz.1
  4. Nauka: Po 2 dekadach naukowcy ustalili przyczynę masowej śmierci orłów
  5. Czy nauka pozwoli ludzkości na sterowanie maszynami za pomocą myśli?
  6. Aktualizacja Google ulepsza informacje o pogodzie i jakości powietrza
Czytaj dalej