Jakie opcje wyposażenia i gadżety motoryzacyjne warto mieć w aucie?

26 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Gadżety
Najciekawsze opcje wyposażenia w aucie
Źródło: pixabay.com

Jakie opcje wyposażenia i gadżety motoryzacyjne warto mieć w swoim aucie. Podpowiadamy, które elementy wyposażenia montowane przez producenta jeszcze w fabryce przydają się w codziennym użytkowaniu samochodu.

Gadżety motoryzacyjne i ciekawe opcje wyposażenia poprawiające bezpieczeństwo

Wybierając gadżety motoryzacyjne i opcje wyposażenia, które warto mieć w swoim samochodzie nie sposób nie zwrócić uwagi na kamery i czujniki ułatwiające parkowanie. Z nimi uda się szybciej i łatwiej ustawić samochód na parkingu. Kamery i czujniki mają jeszcze inne zalety. Dzięki nim podczas parkowania unikniecie uszkodzenia swojego auta, ale także przerysowania innych samochodów. Przy pomocy kamer i czujników zniwelujecie prawie do zera ryzyko potrącenia dziecko, które może stać za waszym autem. Bez takich gadżetów trudno je będzie zauważyć.

Parkowanie

Kolejny przydatny system bezpieczeństwa to tak zwany BLIS, czyli Blind Spot Information System. Jaka jest jego funkcja? Monitoruje martwe pole w lusterkach i ostrzega o obecności w nich: samochodu, motocykla czy roweru. Tego typu gadżety motoryzacyjne są bardzo przydatne, szczególnie w dużych miastach, gdzie jeździ się szybko. Ludzie się spieszą i często zmieniają pasy. BLIS w takich sytuacjach jest wręcz niezastąpiony. Ale oczywiście nie można też bezgranicznie mu ufać. W przypadku każdego tego typu systemu trzeba pamiętać, że jest tak zwany margines błędu. Pomoże , ale nie zastąpi kierowcy.

Gadżety motoryzacyjne i udogodnienia dla użytkowników auta

Jakie elementy wyposażenia warto mieć jeszcze w swoim aucie. Na przykład podgrzewanie i wentylowanie foteli. Szczególnie jeśli wasz samochód ma skórzaną tapicerkę. Siadając na takie fotele latem są one potwornie gorące. Z kolei zimą są bardzo zimne. Ogrzewanie i wentylacja foteli rozwiązuje tego typu niedogodności. Niektórzy producenci oferowali również podgrzewaną kierownicę. Z tego typu udogodnień należy jednak korzystać z umiarem. Nie włączamy ogrzewania kierownicy czy foteli na tak zwany ,,full'', kiedy na zewnątrz jest -15 stopni Celsjusza. W ten sposób można nabawić się żylaków lub uszkodzić stawy. Róbcie to rozsądnie i z umiarem.

Jazda w korku

Warto mieć w aucie również system Autohold, czyli automatycznie zaciągający się hamulec ręczny. System ten zaciąga hamulec ręczny, kiedy stoicie w korku, a musicie podjeżdżać i nie chcecie trzymać nogi cały czas na hamulcu. Najlepiej sprawdza się to w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów. Autohold docenia się również podczas wjazdu lub stania w korkach na wysokich wzniesieniach. Z tego typu przydatnych opcji wyposażenia warto wspomnieć również o klapie bagażnika z czujnikiem ruchu, którą otwiera się poprzez machnięcie nogą pod tylnym zderzakiem. Bardzo przydatne, kiedy idziemy do auta z zakupami i nie mamy jak otworzyć bagażnika. Jest to też pomocne w sytuacji, gdy nie chcemy ubrudzić sobie rąk otwierając brudno klapę bagażnika. Na przykład pod dłuższej trasie w deszczu lub w śnieżycę.

Czytaj dalej