Jaki wybrać uchwyt samochodowych na smartfona?

21 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Gadżety
Jaki wybrać uchwyt na telefon do auta?
Źródło: pixabay.com

Podpowiadamy jaki uchwyt samochodowy na telefon wybrać. W którym smartfon będzie najbardziej stabilny? Jaki najdłużej wytrzyma, a który może się zepsuć już po tygodniu użytkowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie czytając nasz tekst.

Pomimo rozbudowanych systemów multimedialnych, nawet w 10-letnich auta, większość osób i tak korzysta ze smartfona. Przede wszystkim chodzi o aplikacje nawigacyjne. Te kładą na łopatki nawet najnowsze systemy montowane w samochodach. Efekt tego jest taki, że również osoby kupujące nowoczesne auta premium siłą rzeczy i tak dokupują do nich uchwyty na telefon. Na rynku jest wiele różnego typu uchwytów. Niestety zdecydowana większość z nich to tandeta, która rozlatuje się w rękach . Niby nadaję się do montażu, albo już po tygodniu nie trzyma telefonu jak trzeba.

Tych uchwytów unikaj, smartfon nie będzie się w nich dobrze trzymał

Jednym z popularniejszych rodzajów uchwytów, w które możemy włożyć nasz smartfon jest uchwyt z przyssawką do szyby. Wszystko w teorii wydaje się proste. Odtłuszczamy szybę w miejscu, gdzie chcemy go przykleić i go mocujemy. Jeśli jest to tani produkt z Chin to na pierwszej nierównej drodze smartfon wyląduje u nas na kolanach lub u pasażera. Jeśli będziemy mieli mniej farta to wpadnie pod fotel. Z kolei, jeżeli zdecydujecie się na uchwyt z przyssawką renomowanej firmy to będzie działał do pierwszej skrajnej zmiany temperatury na dworze. Pewnego dnia przyjdziecie to auta i okaże się , że uchwyt odpadł i trzeba go szukać pod siedzeniami.

Przednia szyba

Odradzamy też zakup uchwytów typu gekon, czyli maty, którą przykleja się na deskę rozdzielczą. Ma specjalne wyżłobienie, żeby można było położyć tam swojego smartfona. Niestety ten wyleci na pierwszym lepszym zakręcie. Nie sprawdzi się też uchwyt wsuwany w daszek deski rozdzielczej nad zegarami. W tym przypadku będzie ten sam problem, a na dodatek podczas pokonywania ciasnego zakrętu smartfon wraz z uchwytem może wypaść i wybić wam zęby. Uchwytów przyczepianych na kierownicę nawet nie będziemy komentować.

Deska rozdzielcza

Który uchwyt samochodowy do smartfon warto wybrać?

Na pewno najlepszym rozwiązaniem są uchwyty, za pomocą którym mocujemy smartfona do kratki nawiewu wentylacji. Oczywiście mają też swoje wady, bo zwykle wymaga to wyłączenia takiej kratki. Długotrwały nadmuch na smartfona bardzo ciepłego lub zimnego powietrza z wentylacji może mu zaszkodzić. Do tego, kierowca lub pasażer muszą pogodzić się z mniej intensywny ogrzewaniem lub klimatyzacją. Jednak to właśnie tego typu uchwyty są najbardziej stabilne i co istotne są najmniejsze szanse, że telefon wypadnie z uchwytu w trakcie kolizji i uderzy nam w twarz. Odradzamy jednak najtańsze modele, choć i niektóre droższe są słabo wykonane. Najtrwalsze są zwykle tak zwane uchwyty grawitacyjne i to te droższe lub ze średniej półki cenowej. Nie sugerujcie się modelami z filmów - to losowo wybrane produkty, wybierajcie uchwyty według własnego uznania.

Czytaj dalej