Jaki był iPhone pierwszej generacji? Wspominamy ten rewolucyjny telefon

22 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Szary iPhone 1 pierwszej generacji
Źródło: Apple

iPhone 1. generacji i historia tego magicznego telefonu. Kiedy powstał i jak zmieniał się przez lata. Na czym polega fenomen tego urządzenia?

iPhone 1 i słynna prezentacja Steve'a Jobsa

Pierwszy Iphone zadebiutował na rynku w 2007 roku. To właśnie wtedy miała miejsce słynna konferencja z udziałem Steve'a Jobsa. Jak się później okazało Jobs w trakcie prezentowania telefonu miał podobno zaplanowaną kolejność uruchamiania poszczególnych aplikacji. Jeśli by ją pomylił to smartfon mógłby wyświetlić błąd. Nie wiemy czy te doniesienia były prawdziwe. Jednak patrząc na to z dzisiejszej perspektywy nie miało to większego znaczenia. Telefon i tak zrobił ogromną furorę.

iPhone 1. generacji był prawdopodobnie jednym z pierwszych smartfonów, które zyskały tak dużą popularność i spopularyzowały ten typ telefonu. Nie był to jednak pierwszy smartfon jaki pojawił się na rynku. Choć wiele osób za pewne tak o nim myśli. Co ciekawe, pierwsze takie urządzenie zostało opracowane jeszcze w 1993 roku przez amerykański koncern IBM. Prototyp smartfona nazywał się Simon i zadebiutował na targach komputerowych CODEX w 1993 roku w Las Vegas. Miał wiele ciekawych funkcji, jednak jeszcze wtedy nie umożliwiał ,,surfowania'' po Internecie. Ogólnoświatowa sieć została spopularyzowana bliżej lat 2000.

Popularyzacja smartfonów

Jakie innowacyjne funkcje miał iPhone 1. generacji?

Przede wszystkim wspomnianą wyżej możliwość korzystania z Internetu. Dokładniej z przeglądarki, które w 2007 roku były już powszechnie używane na komputerach na całym świecie. Taka funkcja w telefonie była jednak absolutną nowością. Kolejną ciekawą cechą tego nowatorskiego wówczas produktu był dotykowy ekran. Zdecydowaną większość funkcji można obsługiwać dotykowo, a to na tamte czasy było ogromnym przełomem. Ekran wyłączał się po przyłożeniu telefonu do ucha, gdy użytkownik dzwonił lub odbierał połączenie.

iPhone 1 umożliwiał też oglądanie filmów w formacie mpeg czy słuchanie plików muzycznych mp3, które można było zapisać w bibliotece aplikacji iTunes. Telefon miał też wbudowany modem umożliwiający korzystanie z sieci Wi-fi. To kolejna innowacyjna funkcja, która wtedy była czymś niesamowitym. Obecnie jest dostępna nawet w najtańszych smartfonach. Założeniem firmy Apple było stworzenie urządzenia, które będzie mogło oferować funkcje: komputera, telefonu, aparatu fotograficznego, a także odtwarzacza filmów i plików muzycznych w jednym.

Pomnik Steve'a Jobsa

Jak pokazuje historia marki i sukcesy kolejnych generacji smartfona iPhone, koncern bardzo dobrze wykonał zadanie wprowadzenia na rynek pierwszej odsłony tego urządzenia. Gdyby nie ono, to nie byłoby kolejnych. Szkoda tylko, że nie ma już z nami Steve'a Jobsa. Był człowiekiem charyzmatycznym i miał sporą rzeszę fanów. Gdyby nie on to kto wie jak potoczyłyby się losy smartfonów. Być może trafiłby na rynek znacznie później. Bez wątpienia iPhone i wiele innych projektów firmy Apple to jego życiowy sukces.

Czytaj dalej