Jak ustrzec się kradzieży samochodu na walizkę, kilka praktyczny sposób

24 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą na walizkę
Źródło: pixabay.com

Kradzież samochodu na walizkę. Jak zabezpieczyć swoje auto przed zniknięciem? Podpowiadamy kilka praktycznych porad. Oczywiście nie obędzie się bez specjalistycznego sprzętu. Na rynku są firmy, które oferują takie zabezpieczenia. O jakie dokładnie systemy chodzi?

Kradzież, a zabezpieczenie kluczyka klatką Faradaya lub smartfonem

Jedną z najprostszych i najtańszych metod, które uchronią was od kradzieży jest specjalne pudełko. Profesjonalnie nazywa się to klatką Faradaya. Takie zabezpieczenie zwykle kosztuje między 100 a 300 zł. Można też zrobić ją samemu. Wystarczy wyłożyć plastikowe pudełko folią aluminiową, też powinno to zadziałać. Jednak skuteczniejsza będzie klatka, którą kupicie. Jak zabezpieczy to wasz samochód? Kiedy będziecie w domu to wrzucicie kluczyk do takiego pudełka. W efekcie złodzieje, którzy będą chcieli sczytać sygnał z kluczyka nie będzie miał z czego go sczytać. Dlaczego? Bo sygnał nadawany z kluczyka nie przeniknie poza klatę Faradaya.

Pudełko

Inną metodą zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą na walizkę jest zamontowanie w aucie systemu, który nie pozwoli otworzyć i odpalić pojazdu, jeśli w pobliżu nie wykryje smartfona. To bardzo dobry sposób. Niestety problem może pojawić się jeśli zgubimy telefon. Wtedy trzeba będzie zadzwonić do specjalistów, którzy to montowali, żeby odblokowali dostęp do auta. Jednak zawsze jest możliwość przypisania dwóch czy trzech telefonów do samochodu.

Kradzież na walizkę, a zabezpieczenie zakładane na baterię w pilocie

To jeden z najciekawszych sposobów na kradzież auta na tak zwaną walizkę. To urządzenie zakładamy na baterię w pilocie. Działa ono w ten sposób, że wyłącza zasilanie w pilocie. Kiedy odchodzimy od auta pilot przestaje działać i wysyłać fale radiowe. Gdy jednak potrzebujemy go włączyć. Po prostu wystarczy, że klepniemy go ręką. Wtedy urządzenie zaczyna działać i emitować fale. Dzięki temu możemy otworzyć auto i uruchomić silnik. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba wkładać pilota do etui czy pudełka. Nie trzeba go nawet wyjmować z kieszeni. Jest zdecydowanie najwygodniejsze.

Złodziej

Oprócz wyżej wymienionych zabezpieczeń przed kradzieżą auta na walizkę, dostępny jest jeszcze system do namierzania samochodu i unieruchamiania silnika. W sytuacji, gdy system wykryje, że auto zostało otworzone, wysyła sygnał do właściciela pojazdu. Następnie użytkownik lub aplikacja blokuje silnik i złodziej nie może go uruchomić. To rozwiązanie ma jednak dość poważną wadę. Wysyła fale przez nadajnik GPS, który może zostać zagłuszony przez złodzieja. Jeżeli przestępca będzie wiedział, że w aucie jest taki system, podejdzie do niego z zagłuszaczem sygnału GPS i system nie będzie miał możliwości powiadomić właściciela. Jednak przypuszczamy, że są sposoby, aby system blokował silnik pomimo zagłuszenia sygnału GPS zaraz po otwarciu drzwi. Z drugiej strony, nie każdy złodziej ma dobrze działający zagłuszacz.

Czytaj dalej