Jak donosi PowerGPU procesory AMD Ryzen 5000 psują się na potęgę

15 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
AMD Ryzen
Źródło: AMD

Według sieci sklepów PowerGPU aż 19 na 320 sprzedanych procesorów AMD Ryzen 5000 było uszkodzonych. To jednak nie wszystko. Zdaniem sieci wadliwe są również płyty główne X570 (Ryzen) i B550 (Intel Core). Według podanych przez nich informacji takie sytuacje mają miejsce od 3 do 5 razy w każdym tygodniu.

Generalnie procesory AMD Ryzen 5000 mają bardzo dobrą opinię. Szczególnie jeżeli chodzi o ich wydajność. Mało który z klientów jak dotąd narzekał na problemy z tymi produktami. Problemy z procesorami stosunkowo niedawno zgłosiła jednak amerykańska firma PowerGPU zajmująca się kompletowaniem gotowym komputerów dla graczy. Co ciekawe, PowerGPU umieściło informacje na mediach społecznościowych, które po pewnym czasie zostały z nich usunięte. Czyżby sprawą na poważnie zainteresowało się AMD? Tego nie wiadomo. Być może tak było i obie firmy chciały jak najszybciej rozwiązać ten problem. To jednak tylko nasze przypuszczenia.

Według firmy Power GPU najwięcej awarii zdarza się w modelach Ryzen 9 5950X i 5900X. Procesory te nie działały już podobno w chwili dostarczenia do sieci sklepów. Ich status był określany po prostu jako DOA, czyli ,,dead on arrival''. Po polsku oznacza to tyle, co martwe w chwili przysłania. Zdarzają się również procesory z innymi wadami. Przykłady? Niesprawne linie USB3, a także kłopoty ze stabilnością pracy. Jak widać usterki tego sprzętu są różne.

Wadliwa seria AMD Ryzen 5000

Co prawda, nie powinno się traktować przypadków ze sklepu PowerGPU jako jedynego wyznacznika. To, że akurat u tego sprzedawcy odnotowano taki problem nie oznacza, że wszystkie sklepy na całym świecie otrzymały wadliwe procesory AMD Ryzen 5000. Być może to tylko kwestia jednej partii. Jednak póki co nie mamy na ten temat dokładnych informacji. Możemy tylko gdybać i przypuszczać jak było naprawdę.

AMD Ryzen 5000

Wiadomo jednak, że 6% z procesorów AMD Ryzen 5000 sprzedawanych w PowerGPU miało wady. Porównując to do konkurencji to dość słaby wynik. Jak donosi firma, w przypadku procesorów marki Intela, do PowerGPU trafił tylko jeden uszkodzony egzemplarze w ciągu dwóch ostatnich lat. A przed wejściem na rynek AMG Ryzen 5000 procesory Intela stanowiły aż 80% całej oferty firmy.

Co prawda jest to dość niepokojąca sytuacja. Jednak mamy nadzieję, że problem zostanie w porę zażegnany, a klienci na tym zbytnio nie ucierpią i będą mogli dalej cieszyć się niezawodność i wydajnością procesorów AMD Ryzen 5000. Trochę szkoda biorąc pod uwagę fakt, że marka AMD ostatnimi czasy odnotowała wiele spektakularnych sukcesów. Po wielu latach obecności na marginesie rynku odbiła się i zaczęła jak równy z równym walczyć z Intelem. To dobrze, bo monopol jednego producenta procesorów nie jest dobry . Konkurencja zawsze skłania do większego rozwoju i walki cenowej . To z kolei jest korzystne dla konsumentów, bo nie są skazani na jeden drogi produkt.

Strona główna