Jaguar zapowiada, że za 5 lat ich każdy samochód będzie elektrykiem

18 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Nowe modele elektryczne Jaguara
Źródło: media.jaguar.com

Jak zapowiada indyjski koncern TATA Motors, właściciel Jaguara i Land Rovera do 2025 każdy samochód Jaguara będzie oferowany z napędem elektrycznym. W przypadku tej drugiej marki stanie się to 5 lat później.

Indyjski koncern w ostatnim czasie sporo tracił na sprzedaży samochodów marek Jaguar i Land Rover. Z jednej strony trudno się dziwić, bo brytyjskie marki premium zawsze pozostawały w cieniu niemieckich czy nawet szwedzkiego Volvo. Jednak Hindusi chcą to zmienić i planują rozwój w stronę aut elektrycznych. Będą walczyć nie tylko z europejskimi graczami, a i z marką Tesla. To chyba najlepsze wyjście, aby skutecznie zwiększyć sprzedaż i bardziej liczyć się na tym bardzo trudnym rynku aut marek premium.

Obecna oferta Jaguara jeżeli chodzi o elektryki jest uboga, to tylko jeden samochód

Jaguar ma w swojej ofercie tylko jeden model z napędem elektrycznym. To dość nietypowy crossover I-Pace, który dysponuje napędem elektrycznym o mocy 400 KM. Auto rozpędza się do pierwszej setki w czasie 4,5-4,8 s. Dostępna jest też słabsza wersja o mocy 320 KM, która osiąga 100 km/h w 6,1-6,4 s. Zasięg samochodu to około 470 km - według norm europejskich WLTP. Choć auto jest świetne, jednak w przyszłości to za mało, aby walczyć z innymi producentami marek premium jak równy z równym. Choć I-Pace jest bardzo udany i lepiej wykonany niż niejedna Tesla. Jednak nie wszystko stracone, bo koncern ma zamiar brnąć mocno w auta elektryczne jak Elon Musk i Tesla.

Jaguar I-Pace

W 2020 roku miał zadebiutować kolejny elektryczny samochód Jaguara. Planowano następcę modelu XJ, oczywiście elektrycznego. Niestety z powodu pandemii projekt został zamrożony. Póki co nie wiadomo czy kiedykolwiek trafi do produkcji. To, że zawieszono projekt jednego auta elektrycznego nie oznacza, że wstrzymano pracę nad kolejnymi modelami z takim zasilaniem. Jaguar deklaruje przecież , że do 2025 roku każdy samochód marki będzie dostępny w wersji elektrycznej. Co ciekawe, 5 lat później z oferty Jaguara znikną zupełnie auta spalinowe. Brytyjska marka będzie trochę jak europejska Tesla, z resztą nie ona jedyna. Inne marki tak naprawdę też muszą podążać w podobnym kierunku. O ile nie planują zakończenia działalności.

Land Rover podobnie jak Jaguar stawia na przyszłość , celem jest samochód elektryczny i to niejeden

Land Rover planuje premiery 6 modeli samochodów elektryczny w ciągu kolejnych 5 lat. Nie będzie to tak szybko jak w przypadku marki Jaguar. Co ciekawe, marka planuje swój pierwszy samochód elektryczny dopiero na rok 2024. To dość późno biorąc pod uwagę fakt, że Audi, BMW i Mercedes mają już w swojej ofercie elektryczne SUV-y. Modelu z takim typem nadwozia nie ma za to jeszcze Tesla. Czyżby Elon Musk nie lubił SUV-ów?

Land Rover Range Rover Velar

Zarówno Jaguar jak Land Rover planują też prace nad samochodem zasilanym wodorem. Ten ma się pojawić jeszcze przed 2030 rokiem. Póki co nie znamy jednak dokładnych informacji na temat tego projektu. Jesteśmy bardzo ciekawi i nie możemy doczekać się tego innowacyjnego projektu. Jak na razie trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj dalej