InPost planuje umożliwić ładowanie aut z paczkomatów

14 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Ładowanie elektrycznego samochodu marki Tesla
Źródło: pixabay.com

InPost planuje umożliwić ładowanie aut z paczkomatów. Jak zapowiedziała polska firma, takie rozwiązanie ma pojawić się przy paczkomatach już niedługo.

Skąd pomysł na wyposażenie paczkomatów InPost w ładowarki dla samochód elektrycznych?

W Internecie pojawiły się informacje o tym, że paczkomaty w Łodzi przyczyniły się do mniejszego ruchu aut. Dzięki nim obniżono emisję szkodliwych gazów. Idąc tym tropem firma InPost zamierza rozwinąć liczbę paczkomatów w całej Polsce współpracując z administracją poszczególnych miast. W ramach tej kooperacji InPost ma zamiar wyposażyć swoje paczkomaty w ładowarki dla aut elektryczny. Naszym zdaniem to rewelacyjny pomysł. Biorąc pod uwagę fakt, że w całej Polsce są tysiące paczkomatów tej filmy to byłaby to ciekawa opcja, aby umożliwić ludziom ładowanie samochodów elektrycznych.

Ładowanie auta elektryczne

Niestety ten ciekawy pomysł firmy InPost ma kilka dość poważnych wad. Po pierwsze. Przy większości paczkomatów nie ma parkingów przyległych bezpośrednio do takiego urządzenia. Jeżeli ktoś chciałby naładować swój samochód to w sporej ilość przypadków musiałby ciągnąć długi kabel do auta, które byłby zmuszony zaparkować na przykład po drugiej stronie ulicy. W wielu miejscach może być to nie do przeskoczenia. Kolejna poważna przeszkoda to dostosowanie paczkomatu do odpowiedniego napięcia. Pozostaje również pytanie czy lokalna siec energetyczna wytrzyma takie przeciążenia. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, ale wymaga dobrego rozplanowania i przemyślenia. Trzymamy kciuki za powodzenie tego pomysłu.

Co dałaby rozbudowana sieć ładowarek InPost w Polsce?

Obecnie w Polsce nie ma wystarczająco dużo ładowarek aut elektrycznych. Firma InPost stosując odpowiednią strategię może to skutecznie zmienić. Potrzebne są ładowarki szczególnie w mniejszych miejscowościach znajdujących się na trasach między dużymi miastami. Kierowcy jeżdżący autami elektrycznymi muszą przez to mocno się ograniczać jeżeli chodzi o prędkość czy planowanie trasy. Jeśli ładowarek byłoby więcej, użytkownicy samochodów zasilanych prądem mogliby swobodnie podróżować między miastami nie martwiąc się, że w miejscu, gdzie rozładuje się im auto nie będzie ładowarki.

Ładowarki do aut elektrycznych Tesla

Rozwój sieci ładowarek firmy InPost miałby jeszcze kolejną zaletę dla użytkowników aut elektrycznych. Inni konkurenci planujący rozwój takiej sieci z pewnością przyspieszyli by swoje działania. W chwili obecnej tempo powstawania nowych ładowarek dla samochodów elektrycznych jest dość powolne. Braki są odczuwalne nie tylko w przypadku dróg łączących duże miasta, ale również w samych metropoliach. Tam gdzie mieszaka dużo ludzi przed ładowarkami robią się bardzo duże kolejki. Ewidentnie jest deficyt takich miejsc w Polsce. Mamy nadzieję, że już wkrótce ta sytuacja się zmieni.

Czytaj dalej