Huawei planuje produkować samochody elektryczne

4 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Huawei
Źródło: pixabay.com

Huawei planuje produkować samochody elektryczne. Koncern jest już po wstępnych rozmowach z chińskimi firmami produkującymi samochody. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy już wkrótce.

Huwei planuje wejść na rynek z nowymi samochodami

Jak donosi agencja prasowe Reuters, chiński koncern Huawei planuje wprowadzenie na rynek całej palety samochodów elektrycznych. To ciekawe, że producent smartfonów i elektroniki zdecydował się na taki ruch. Z jednej strony firma ta ma na tyle duże pieniądze, że może wyjść z tego pomysłu coś ciekawego. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wejście na rynek motoryzacyjny nie jest łatwym zadaniem. A może to już przeszłość? Jeszcze 5- czy 10-lat temu prawie każda nowa firma, która debiutowała na rynku motoryzacyjnym dość szybko kończyła swoją karierę.

Fabryka

Oczywiście też wiele spółek przetrwało. Trzeba pamiętać jednak o tym, że to głównie małe manufaktury produkujące bardzo luksusowe samochody sportowe warte miliony złotych. Producentom masowych jak dotąd się to nie udawało w ostatnich latach. Wyjątkiem jest jednak Tesla, ale trudno nazwać tę markę masową. Te auta kupują raczej ludzie zamożni. Przykład Tesli daje jednak nadzieję, że da się stworzyć nową markę samochodów praktycznie od zera. W dodatku można z powodzeniem konkurować z dużymi koncernami. Nie zapominajmy jednak o rządowym wsparciu tej marki.

Huawei ma wszystko co jest potrzebne do stworzenia własnych aut

W przypadku firmy Huawei ten plan również może się udać. Po pierwsze to koncern chiński. Kraj Środka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Mają najnowsze technologie, odpowiednie zasoby ludzie, a także potężne pieniądze. Czyli tak naprawdę wszystko to, co jest niezbędne do stworzenia samochodów. Na rynku chińskim jest też potężna ilość firm motoryzacyjnych. Jesteśmy w stanie się założyć, że nie kojarzycie nawet jednej. Jednak nie ma to najmniejszego znaczenia, bo koncerny te sprzedają ogromne ilości aut . Na przykład koncern Geely jest właścicielem szwedzkiej marki Volvo oraz brytyjskiego Lotusa. Póki co większość chińskich aut nie spełnia europejskich norm i nie są oferowane na Starym Kontynencie. Jednak z powodzeniem można je kupić na wschód od Polski.

Chińskie miasto

Co prawda, w jednej z wypowiedzi koncern Huawei zaprzeczył, że mają w planach produkcję aut. Jednak według informacji podawanych przez agencję prasową Reuters samochody elektryczne tej marki mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Podobno agencja potwierdziła tę informację w kilku źródłach. Nie wiadomo co o tym sądzić. Póki co możemy tylko gdybać. Jak będzie naprawdę okaże się już wkrótce. Trzeba przyznać , że byłoby to dość ciekawe przedsięwzięcie, które ożywiłoby rynek motoryzacyjny. Próby wprowadzenia na europejski rynek chińskich aut cały czas trwają. Za pewne to w końcu się uda.

Czytaj dalej