Horror w czasach PRL czyli recenzja gry Medium

16 Luty 2021 | Jakub Barabasz | Recenzje
medium horror game
Źródło: screenrant.com

Medium to gra z gatunku horror wyprodukowana przez polskie studio Bloober Team. Produkcja zapowiadana była hucznie i budziła spore oczekiwania co do samego gameplayu. Czy twórcom udało się jednak zrobić grę, która od początku do końca akcji będzie mrozić krew w żyłach?

Nowe rozwiązania w Medium

Podobnie jak w grze Silent Hill tak samo i w horrorze Medium kamera nie oferuje trybu pierwszoosobowego. No i niestety tu pojawia się jeden z głównych mankamentów gry, a mianowicie blokowanie się kamery. Podczas eksploracji ciemnych i ciasnych korytarzy niejednokrotnie zdarza się, że kamera przestawia się w stronę postaci tak, że gracz nie widzi, co znajduje się przed nim.

Kolejnym dość obszernym elementem gry jest...bieganie. Oczywiście w umiarkowanej ilości jest to klimatyczne i pozwala na lepsze poznanie mapy i rozkoszowanie się przygotowaną przez twórców grafikę w pełnej okazałości. W dość krótkiej, bo zawierającej 8 godziny fabuły grze samego biegania jest jednak odrobinę za dużo. Rzecz ma się podobnie w przypadku zdobywanych trofeów. Łączna ilość wszystkich dostępnych achievementów wynosi 40. Jak na 8-godzinną liniową grę z dużą ilością biegania oraz cutscenek to dość sporo.

Medium

Nietuzinkowe rozwiązanie

Medium wprowadza to rozgrywki widok dwóch równoległych światów. Rozwiązanie to na pewno odróżnia produkcję Bloober Team spośród innych horrorów. Oczywiście mechanika ta nie została wprowadzona "ot tak" i posiada swoje wytłumaczenie. Otóż główna bohaterka gry - Marianna urodziła się z nadprzyrodzoną mocą pozwalającą jej nawiązywać kontakty ze zmarłymi. Ojczym dziewczyny przed swoją śmiercią prowadził zakład pogrzebowy, dzięki czemu Marianna miała możliwość udoskonalania swoich zdolności.

Twórcy w bardzo płynny sposób prezentują graczowi kolejne mechaniki dostępne w ich produkcji. Na początku zapoznają go z funkcjonowaniem dwóch światów, a następnie z możliwością czerpania pomocy...ze strony zmarłych. Gra nie posiada elementów walki wręcz, a skupiona jest na eksploracji oraz ewentualnej ucieczce.

Medium

Medium posiada dość nierówny poziom zagadek. Cześć łamigłówek jest naprawdę ciekawy i wymagający od gracza sprytu. Co do motywu dwóch światów to na pewno jest to rozwiązanie nietuzinkowe. Robi ono bardzo dobre pierwsze wrażenie, jednak na dłuższą metę może być nawet męczące. Wynika to z faktu, że gracz i tak może skupić się na akcji toczącej się tylko w jednym ze światów.

Czy Medium jest naprawdę straszne?

Z racji na wprowadzenie mechaniki dwóch światów i przedstawienie "świata zmarłych" już na początku fabuły, gracz jest w stanie podchodzić do wszelkich wydarzeń w nieco spokojniejszy sposób. W grze zdarzają się jump-scary, jednak nie jest ich dużo. Pojawiają się również makabryczne czynności takie jak np. rozcinanie "cielesnych drzwi". Dużą "robotę" w całej produkcji robi oprawa audio. Twórcy postawili przede wszystkim na historię i utworzenie odpowiedniego klimatu a wszelkie "straszaki" i brutalne działania są jedynie dodatkiem dopełniającym całość.

Medium

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Kiedy premiera Resident Evil Village? Znamy dokładną datę
Potentia! Nowy postapokaliptyczny survival
Które gry są obecnie najpopularniejsze na Steam?

Czytaj dalej