Historia platformy YouTube. Nie zaczęła się od Google!

24 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Internet
Historia platformy Youtube
Źródło: pixabay.com

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że historia platformy YouTube nie zaczęła się od Google. Koncern z Kalifornii wykupił ten portal później.

Historia platformy Youtube

YouTube był jedną z pierwszych platform, na którą można było wrzucać własne filmy. Założenie na początku było bardzo proste. Wrzuć film na stronę i udostępnij go swoim znajomym. Dzięki czemu możesz podzielić się z nimi co ostatnio robiłeś. To co dzisiaj wydaje się oczywiste na początku lat 2000 takie nie było. Właśnie dlatego platforma YouTube to z pewnością jedna z najbardziej rewolucyjnych stron w Internecie. Reddit i Twitter pojawiły się w podobnym okresie. Jednak nie umożliwiały wrzucania tak długich filmów. Instagram zadebiutował nieco później, jednak treści tam publikowane są zwykle również znacznie krótsze niż na YouTubie.

Korzystanie z Youtube na telefonie

YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima. Twórcy platformy wcześniej pracowali dla PayPala. Firma oferuje internetowe usługi płatnicze. Domena www.youtube.com została zarejestrowana dokładnie w lutym 2005 roku. W kwietniu na platformie pojawił się pierwszy film pod tytułem ,,Me at zoo'', czyli ,,Ja w zoo''. Autor filmu Jawed Karim nagrał siebie podczas wycieczki w tym miejscu. Jednak serwis został upubliczniony dopiero w maju. Już rok później portal YouTube rósł w tak szybkim tempie, że stał się jedną z największych witryn internetowych na świecie.

Przejęcie serwisu przez Google i ważne kamienie milowe w historii YouTube'a

Co ciekawe, YouTube został dość szybko przejęty przez koncern Google za około 1,65 miliarda dolarów. Stało się to już jesienią 2006 roku. Na początku 2007 roku na stronie Google Video pojawiły się wszystkie filmy wrzucane dotychczas również na serwis YouTube. Portal rozwijał się jak burza. Pod koniec stycznia tego samego roku twórcy platformy zapowiedzieli, że chcą się dzielić zyskiem z reklam z użytkownikami wrzucającymi swoje własne wideo. Od tego czasu twórcy filmów korzystający z Youtube'a zaczęli dzięki niemu zarabiać.

Oglądanie filmów na Youtubie

Czerwiec 2007 roku to miesiąc, w którym Amerykanie wprowadzili językowe wersje witryny dla wielu krajów na całym świecie. Wtedy też odświeżono szatę graficzną portalu. W sierpniu 2007 roku serwis wprowadził możliwość oceniania komentarzy innych użytkowników. Umożliwiło to jeszcze lepszą interakcję nie tylko między użytkownikami a twórcą, ale też między samymi użytkownikami. Listopad 2008 roku upłynął pod znakiem HD. Od tego czasu można było wrzucać na serwis filmy w formacie 720p, powszechnie znanym jako HD. Format FullHD, czyli 1080p zadebiutował na platformie jesienią 2009 roku. Co ciekawe, 10 lat później w październiku 2019 roku padł rekord 7 miliardów wyświetleń jednego filmu. Pobił go utwór Despacito w wykonaniu Luisa Fonsina.

Czytaj dalej