Facebook będzie musiał zapłacić użytkownikom duże odszkodowania

3 Marzec 2021 | Sebastian Kaniewski | Internet
Facebook
Źródło: Facebook

Facebook po raz kolejny nadział się na problem z ochroną prywatności i bezpieczeństwem swoich użytkowników. Firma tym samym będzie musiała zapłacić spore odszkodowanie.

Facebook w przeszłości miał już kilka problemów, jeśli chodzi o ochronę prywatności. Teraz firma Zuckerberga będzie musiała zapłacić użytkownikom aż 650 milionów dolarów. Wszystko przez zbiorowy pozew. Facebook ostatecznie mimo początkowych oporów zdecydował się pójść na ugodę. Pozew został złożony w 2015 roku, a ugoda została właśnie zatwierdzona przez Sąd Okręgowy Północnego Dystryktu Kalifornii.

To nie pierwszy taki przypadek

Facebook

Pozew z 2015 roku dotyczył wykorzystywania w serwisie systemu rozpoznawania twarzy bez zgody użytkowników. System ten, jak doskonale zapewne kojarzycie, pozwalał na szybkie oznaczanie siebie i znajomych na publikowanych zdjęciach. Facebook najeżdżając na daną osobę na zdjęciu sugerował nam imię i nazwisko danej osoby. Powodzi w tej sprawie uznali, że jest to niezgodne z prawem i postanowili pozwać Facebooka. Prawnicy długo utrzymywali, że pozew jest bezpodstawny, jednak i oni w końcu wymiękli.

W 2019 roku Facebook sam dobrowolnie zmienił funkcjonowanie wyżej wspomnianego systemu, a później przystał na ugodę. Prawnicy musieli zdać sobie sprawę, że sytuacja może być trudna do wygrania i zdecydowali się przystać na sugerowane warunki. Dzięki ugodzie trzej powodzi otrzymają po 5 tysięcy dolarów odszkodowania.

Facebook ma sporo kłopotów

Facebook

Co ciekawe również inni użytkownicy Facebooka mogą otrzymać po minimum 345 dolarów. Niestety, sprawa toczyła się w USA, dlatego o pieniądze w ramach zadośćuczynienia mogą ubiegać się jedynie użytkownicy z USA. Może ktoś w Polsce również wpadnie kiedyś na podobny pomysł? Chętnie się pod niego podepniemy!

Wyżej wspomniany pozew nie jest ostatnim dla Facebooka. W tym miesiącu kolejny pozew został złożony w Sądzie Najwyższym w Londynie, a sprawa dotyczy skandalu Cambridge Analytica. Powodzi chcą zadośćuczynienia za udostępnienie danych miliona użytkowników z Anglii i Walii innym aplikacjom.

Czytaj dalej