Dobra wiadomość, będzie nowy Office 2021 w wersji offline

19 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Premiery
Microsoft Office 2021
Źródło: pixabay.com

Jak wynika z najnowszych informacji, jeszcze w tym roku Microsoft zaprezentuje nowy pakiet Office 2021. Co ciekawe, oprócz wersji online z comiesięcznym abonamentem dostępna będzie jeszcze odmiana offline. Z tej będzie można korzystać bez konieczności połączenia z Internetem.

To bardzo dobry ruch ze strony firmy Microsoft, bo tego typu pomysły w przypadku większości programów to już niestety przeszłość. Dobrze, że w firmie Microsoft chcą kultywować stare tradycje. Obecnie większość producentów oprogramowania stawia na sprzedaż produktów, za które trzeba cyklicznie płacić. Najczęściej co miesiąc. Ma to co prawda swoje plusy. Na przykład jeśli w danym miesiącu nie korzystamy z konkretnego programu to nie musimy za niego płacić. Z drugiej strony, nie możemy po prostu kopić danego programu i mieć go na własność. Jesteśmy zmuszeni do co miesięcznego uszczuplania swojego konta przez podpiętą kartę debetową lub kredytową. Na szczęście z pakietem Office 2021 będzie inaczej.

Office 2021 - skąd pomysł na wersję offline?

Dlaczego pakiet Office 2021 i Microsoft wracają do korzeni? Przede wszystkim ze względu na określoną grupę klientów, którzy albo preferują usługi offline, albo nie mają stabilnego łącza. Microsoft chce zapewnić im wygodę pracy. Oprogramowanie online sprawdza się przecież dość słabo w przypadku komputerów, które nie mają szybkiego i stabilnego łącza internetowego.

Komputer

Office 2021 w wersji offline ma być między innymi wyposażony w tak zwany ciemny tryb pracy. Dzięki włączeniu tej funkcji okna programów przyciemniają się a oczy użytkowników są mniej obciążone. Jak wiadomo długie patrzenie na jasny monitor przyspiesza zmęczenie i negatywnie wpływa na wzrok. Oprócz funkcji dark, offline'owy Office 2021 będzie wyposażony również w tak zwane dynamiczne okna.

Excel dostępny w ramach pakietu offline Office 2021 ma z kolei zawierać tak zwane dynamiczne tablice. Polega to na tym, że formuła, która ma kilka wyniku tworzy dokładnie tyle komórek ile potrzeba do wyświetlenia każdego z tych wyników. System ma być również wyposażony w XLOOKUP.

Pakiet Microsoft Office

Kiedy zadebiutuje nowy Office 2021?

Office 2021 w odmianie beta ma zadebiutować jeszcze w kwietniu tego roku. Po premierze wersji próbnej, na rynku pojawi się pełna. Oczywiście również w tym roku. To jednak nie koniec niespodzianek od Microsoftu. Jeszcze w 2021 roku swoją premierę ma mieć zupełnie nowy system operacyjny Windows.

Jesteśmy ciekawi zarówno jeżeli chodzi o pakiet Office 2021 jak i samego Windowsa. Choć w tym pierwszym przypadku zapewne nie będzie rewolucyjnych zmian to już w drugim takowe są spodziewane. Nowy system operacyjny ma być znacznie prostszy i opierać się na aplikacjach webowych. Liczymy na to, że będzie jeszcze szybszy od obecnego. Czekamy na uproszczenia, bo obecny Windows ma wiele niepotrzebnych opcji, które można ustawiać na dwa różne sposoby. To naszym zdaniem zbędny balast, z którego można by spokojnie zrezygnować.

Czytaj dalej