Czy nauka pozwoli ludzkości na sterowanie maszynami za pomocą myśli?

23 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Nauka myśli kontrola maszyn biologia
Źródło: muslimskeptic.com

Nauka każdego roku przekracza kolejne granice i powiększa wiedzę oraz możliwości ludzkości. Czy zatem możliwym jest, aby już wkrótce ludzie mogli sterowań maszynami za pomocą własnych myśli?

Czy możliwe będzie sterowanie maszynami za pomocą myśli?

Najbardziej zaawansowane urządzenia kontrolujące umysł testowane na ludziach opierają się na małych przewodach wprowadzanych do mózgu. Teraz badacze utorowali sobie drogę dla mniej inwazyjnej opcji. Wykorzystali oni obrazowanie ultradźwiękowe do przewidywania zamierzonych ruchów oczu lub rąk małpy. Jeśli uda się udoskonalić to podejście, może ono zaoferować osobom sparaliżowanym nowy sposób sterowania protezami bez urządzeń przenikających do mózgu.

Jak mówi Krishna Shenoy - neurobiolog z Uniwersytetu Stanforda, to badanie wprowadzi ultradźwięki jako technikę interfejsu mózg-maszyna. Warto dodać, że lekarze od dawna używają fal dźwiękowych o częstotliwościach wykraczających poza zakres ludzkiego słuchu do tworzenia obrazów naszych wnętrz. Urządzenie zwane przetwornikiem wysyła ultradźwiękowe pingi do ciała, które odbijają się, wskazując granice między różnymi tkankami i płynami.

Nauka myśli kontrola maszyn

Ultradźwięki zostały zaadaptowane 10 lat temu

10 lat temu naukowcy znaleźli sposób na zaadaptowanie ultradźwięków do obrazowania mózgu. Podejście to, znane jako funkcjonalne ultradźwięki, wykorzystuje szeroką płaszczyznę dźwięku zamiast wąskiej wiązki. Wszystko po to, aby uchwycić duży obszar szybciej niż w przypadku tradycyjnych ultradźwięków. Podobnie jak funkcjonalny rezonans magnetyczny, funkcjonalne ultradźwięki mierzą zmiany w przepływie krwi, które wskazują, kiedy neurony są aktywne i wydatkują energię. Technika ta nadal wymaga usunięcia niewielkiego fragmentu czaszki, ale w przeciwieństwie do wszczepionych elektrod, które bezpośrednio odczytują aktywność elektryczną neuronów, nie wymaga ona otwierania ochronnej błony mózgu. Funkcjonalne ultradźwięki mogą odczytywać sygnały z regionów położonych głęboko w mózgu, nie penetrując tkanki.

Jak przebiegały badania?

Małpy były szkolone w taki sposób, aby skupić wzrok na małej kropce w centrum ekranu. Podczas gdy druga kropka krótko migała po lewej lub prawej stronie. Kiedy centralna kropka znikała, zwierzęta przenosiły wzrok do punktu, w którym niedawno mignęła druga kropka. W innym zestawie eksperymentów, sięgnęły i przesunęły joystick, w kierunku tego punktu.

Algorytm komputerowy przełożył dane z ultradźwięków na przypuszczenia dotyczące intencji małp. Algorytm ten był w stanie określić, kiedy zwierzęta przygotowywały się do ruchu i czy planowały ruch gałek ocznych, czy też sięgnięcie ręką. Naukowcy byli w stanie przewidzieć, czy ruch będzie w lewo, czy w prawo z około 78% dokładnością dla ruchów oczu i 89% dokładnością dla sięgania.

Nauka myśli kontrola maszyn

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Były senator Bill Nelson nominowany do kierowania NASA
Nauka znalazła sposób na nadciśnienie? Z pomocą przyszły...żyrafy
Twitter - najpopularniejsze profile na świecie (miejsca 6-10)

Czytaj dalej