Co oferuje elektryczne Porsche Taycan, główny konkurent aut marki Tesla

11 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Porsche Taycan Turbo S tył auta
Źródło: porsche.com

Co oferuje elektryczne Porsche Taycan, główny konkurent aut marki Tesla. Ile kosztuje? Jakie ciekawe opcje wyposażenia oferuje?

Porsche Taycan , czyli najgroźniejszy konkurent samochodów marki Tesla

Do niedawna marka Tesla nie miała wśród europejskich producentów aut realnego rywala. Jednak w 2019 roku sytuacja ta uległa zmianie. Na rynku pojawiło się Porsche Taycan. Jeden z pierwszych europejskich sportowych wozów elektrycznych. Auto dostępne jest w 5 wersjach silnikowych. Podstawowa odmiana Taycan ma 408 KM. Samochód w takiej odmianie osiąga setkę w 5,4 s. Jego prędkość maksymalna to 230 km/h. Zasięg? Według normy WLTP to do 431 km. To jedyna odmiana Taycana z napędem na tylną oś. Jest najwolniejsza, ale daje najwięcej emocji z powodu zarzucania tylną osią.

Porsche Taycan Turbo S w trakcie ładowania

Porsche ma w ofercie również odmianę Taycan 4 z napędem 4x4. Co ciekawe, mocniejsze wersje również mają taki rodzaj napędu. Jednak na początku skupmy się na Taycanie 4. Samochód ma silnik o potężnej mocy 476 KM. Pierwszą setkę osiąga w 5,1 s. Prędkość maksymalna tej odmiany to 220 km/h. Z kolei zasięg jakim legitymuje się ta wersja to do 456 km. Oczywiście według normy WLTP. Jest jeszcze nieco wzmocniony Taycan 4S. Taka wersja pośrednia, która i tak jest bardzo mocna. Samochód w takiej odmianie ma aż 530 KM. Osiąga setkę w 4 s, a jego prędkość maksymalna to 250 km/h. Maksymalny zasięg Taycana 4S to 407 km.

Porsche Taycan - wersje dla najbardziej wybrednych

Bardziej wymagający mają do wyboru Taycana Turbo. W tym przypadku moc to aż 680 KM. Pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu po 3,2 s, a jego wskazówka zatrzymuje się na wartości 260 km/h. Zasięg takiego auta to maksymalnie do około 450 km. Najbardziej wybredni mają do wyboru jeszcze Taycana Turbo S. Tu moc auta to wręcz niewyobrażalnie wysoka wartość 761 KM. Zasięg? Do około 412 km. Większa moc to też większe zużycie energii, co nie pozwala na pokonanie takiego dystansu jak w wersji Turbo bez litery ,,S''. Prędkość maksymalna dla obydwu tych odmian jest taka sama. To 260 km/h. Turbo S jednak symbolicznie szybciej osiąga setkę. Robi to w 2,8 s.

Porsche Taycan Turbo S wnętrze auta

Najciekawsze elementy wyposażenia auta

Jakie ciekawe elementy wyposażenia są dostępne w Porsche Taycan? Na pewno jest ich więcej niż w przypadku samochodów Tesli. Porsche to w końcu marka luksusowa. Niemiecki producent oferuje między innymi wyświetlacz typu HUD. Dzięki niemu widzimy na przedniej szybkie prędkość auta i dane z nawigacji. Jest to jednak system znacznie bardziej rozbudowany niż te, które znaliście dotychczas. Można poczuć się jak w grze Need For Speed czy Forza. W ofercie jest też system wykrywający znaki drogowe, który zwalnia lub przyspiesza samochód zgodnie z ograniczeniami prędkości. Warto wspomnieć jeszcze o aktywnym zawieszeniu. To analizuje drogę i jej ukształtowanie i dostosowuje nastawy zawieszenia tak, aby auto mogło pokonać ją jak najbardziej komfortowo.

Czytaj dalej