Clubhouse zdobywa szturmem Bliski Wschód. Rząd Arabii niezadowolony

20 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Clunhouse aplikacja mobilna audio internet
Źródło: businessinsider.com

Clubhouse to aplikacja bijąca obecnie rekordy swojej popularności. Wyróżnia ją fakt, że aby dołączyć do danego pokoju, trzeba otrzymać specjalne zaproszenie. Kolejną kwestią wyróżniającą Clubhouse spośród innych podobnych aplikacji jest to, że w niej ludzie komunikują się ze sobą poprzez nagrania głosowe. Nie ma więc wiadomości pisemnych i tym podobnych rzeczy doskonale znanych z innych komunikatorów.

Arabia Saudyjska to kraj cenzury

Reformy polityczne, rasizm, prawa transseksualistów to tematu tabu w Arabii Saudyjskiej. Aplikacja Clubhouse więc rozpętała niezliczone debaty na tematy uważane w Arabii Saudyjskiej za niebezpiecznie drażliwe. Jednak to przede wszystkim obawy przed inwigilacją wystraszyły obywateli tego państwa. Zakazana w Chinach aplikacja, obecnie zyskuje popularność w niektórych częściach Zatoki Perskiej. Wywołując tym samym odważne rozmowy w krajach znanych z ograniczania wolności słowa. Najbardziej prowokujące wydają się być te, które toczą się na czatach skupionych wokół Arabii Saudyjskiej, gdzie nacjonalistyczne trolle i rządowa rozprawa z krytykami online w dużej mierze stłumiły debatę na innych platformach.

Clubhouse aplikacja mobilna

Popularność Clubhouse w Zatoce Perskiej przeszła najśmielsze oczekiwania

Popularność aplikacji jest tak duża, że niektórzy użytkownicy w Arabii Saudyjskiej oferują sprzedaż zaproszeń do Clubhouse na Twitterze. To podkreśla tłumiony apetyt na wolną debatę i dyskusję pomimo strachu przed inwigilacją. Jak powiedział saudyjsko-amerykański aktywista Amani Al-Ahmadi "Clubhouse kwitnie, ponieważ jest mnóstwo saudyjskich intelektualistów zainteresowanych debatowaniem na tematy, które w sferze publicznej mogłyby być uznane za tabu lub cenzurowane". Jednak po tym, jak sam Ahmadi poprowadził ostatnio czat na temat "rasizmu w Arabii Saudyjskiej", Twitter został zasypany zrzutami ekranu i filmami wideo ujawniającymi tożsamość i opinie uczestników, wraz z teoriami spiskowymi na temat ich motywów.

Clubhouse aplikacja mobilna

Podobny pokój Clubhouse stworzony w celu omówienia niedawnego uwolnienia uwięzionego aktywisty Loujain al-Hathloul musiał zostać zamknięty po tym, jak niektórzy mówcy zagrozili, że ujawnią je publicznie, według dwóch źródeł wtajemniczonych w sesję. Clubhouse nie odpowiedział na prośbę AFP o komentarz w sprawie zgłoszonych naruszeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Checks - nowa funkcja dla twórców YouTube.
Facebook zmienia zasady działania grup!
Netflix rozpoczął produkcję nowego wysokobudżetowego filmu

Czytaj dalej