Były senator Bill Nelson nominowany do kierowania NASA

20 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Bill Nelson nasa spacex stany zjednoczone
Źródło: orlandosentinel.com

Prezydent Joe Biden nominował swojego wieloletniego kolegę, byłego senatora Billa Nelsona, na szefa NASA. Jeśli wszystko zostanie zatwierdzone, to Nelson będzie miał za zadanie poprowadzić kraj z powrotem na Księżyc, jednocześnie rozwijając ambitny projekt odzyskania próbek skalnych wywierconych przez łazik Perseverance na Marsie.

Były senator będzie kierował NASA?

Bill Nelson to 78-letni polityk. Po raz pierwszy wszedł do polityki krajowej jako przedstawiciel okręgu, który jest domem dla wybrzeża kosmicznego Florydy i poleciał jako cywil na promie kosmicznym w 1986 roku. Jako senator był głównym autorem ustawy, która stworzyła nową rakietę NASA wędrującą na Księżyc. W Senacie służył, dopóki w 2018 roku nie przegrał z republikańskim kandydatem Rickiem Scottem.

Niewielkie doświadczenie to nie przeszkoda

Nelson ma niewielkie doświadczenie w angażowaniu się w programy naukowe agencji, które w ostatnich latach cieszyły się rosnącym budżetem, szczególnie dzięki zwiększonym wydatkom na naukę o planetach. Programy cieszące się poparciem społeczności i kongresu, takie jak Mars sample return, czyli dwie misje mające na celu pobranie próbek z sondy Perseverance i zwrócenie ich na Ziemię, będą jednak prawdopodobnie kontynuowane bez przeszkód.

Bill Nelson nasa spacex

Sprawy SpaceX oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Podobnie jak wielu polityków ze stanów, którzy skorzystali z wydatków NASA, Nelson był sceptyczny wobec komercyjnych programów, których pionierem jest SpaceX. Programy te polegają bowiem na wystrzeliwaniu dostaw i astronautów na stację kosmiczną. Nelson będzie musiał również negocjować przyszłość starzejącej się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chociaż stacja może działać do 2030 roku lub dłużej, strategia jej zastąpienia, która będzie służyć jako miejsce docelowe na niskiej orbicie okołoziemskiej dla amerykańskich astronautów, jest rozpaczliwie potrzebna.

Drugi polityk kierujący NASA

Jeśli wszystkie założenia Bidena okażą się zatwierdzone, to Nelson będzie drugim z kolei politykiem, który poprowadzi agencję, po Jamesie Bridenstine, byłym republikańskim kongresmenie z Oklahomy, który prowadził agencję za czasów ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. Senat często odsuwał się od Nelsona w kwestiach kosmicznych, a wielu z jego byłych pracowników już dołączyło do centrali NASA jako część pierwszej transzy politycznych nominatów Bidena.

Bill Nelson nasa spacex

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nauka znalazła sposób na nadciśnienie? Z pomocą przyszły...żyrafy
Facebook zmienia zasady działania grup!
Checks - nowa funkcja dla twórców YouTube.

Czytaj dalej