Biegun Północny: zaobserwowano kosmiczny huragan

2 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Biegun Północny
Źródło: space.com

Zespół naukowców zaobserwował zjawisko zwane kosmicznym huraganem. Miejscem tego wydarzenia był Biegun Północny. Co obecnie wiemy o kosmicznym huraganie? W poniższym artykule zebraliśmy informacje dotyczące kosmicznych huraganów, które zostały opublikowane przez zespoły naukowców na przestrzeni ostatnich lat.

Huragan kosmiczny to prawdziwe zdarzenie

Naukowcy potwierdzili istnienie kosmicznych huraganów po przeanalizowaniu wirującej masy plazmy o szerokości 1000 km, zauważonej setki kilometrów nad biegunem północnym. Kosmiczny huragan, zaobserwowany przez satelity w górnej atmosferze Ziemi, zamiast wody padał deszczem elektronów. Obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i trwał prawie osiem godzin.

Naukowcy stwierdzili, że takie zdarzenia mogą prowadzić do istotnych efektów pogodowych w przestrzeni kosmicznej i zakłóceń w systemach GPS. Huragan, który wystąpił w okresie niskiej aktywności geomagnetycznej w 2014 roku, może być jednym z wielu dziejących się w naszym Układzie Słonecznym i poza nim.

Biegun Północny

Jak działa huragan kosmiczny?

Zespół naukowców, kierowany przez Shandong University w Chinach, przeanalizował obserwacje dokonane przez satelity w sierpniu 2014 roku i stworzył trójwymiarowy obraz huraganu w ziemskiej jonosferze. Wyniki, które zostały opublikowane w Nature Communications, potwierdziły istnienie kosmicznych huraganów, które wcześniej nie zostały wykryte. Odtworzyły również główne cechy tego zdarzenia i wyjaśniły jego powstawanie.

Profesor Mike Lockwood zajmujący się przestrzenią kosmiczną na Uniwersytecie w Reading, powiedział, że huragany mogą być uniwersalnym zjawiskiem na planetach i księżycach z polami magnetycznymi i plazmą. Plazma i pola magnetyczne w atmosferze planet istnieją w całym Wszechświecie, więc odkrycia sugerują, że kosmiczne huragany powinny być powszechnym zjawiskiem.

Kosmiczny huragan okazał się dzielić wiele cech z huraganami występującymi na Ziemi. Wśród wspólnych cech można wyszczególnić ciche centrum, wiele ramion spiralnych i rozległe krążenie. Naukowcy twierdzą również, że huragany otwierają szybki kanał transferu energii z przestrzeni kosmicznej do jonosfery i termosfery. Zespół stwierdził też, że proces ten może być również istotny dla interakcji pomiędzy wiatrami międzygwiezdnymi a innymi układami słonecznymi w całym Wszechświecie.

Biegun Północny

Artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Psy pomagają nauczyć maszyny w jaki sposób wykrywać nowotwory
Archeolodzy odkryli starożytną fabrykę piwa w Egipcie
Nauka zrobiła kolejny krok. Rozszyfrowano formę nowego lodu

Czytaj dalej