Archeolodzy odkryli starożytną fabrykę piwa w Egipcie

18 Luty 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Archeolodzy
Źródło: bbc.co.uk

Egipski urzędnik ds. starożytności twierdzi, że archeolodzy odkryli najstarszą na świecie fabrykę piwa. Miało to miejsce w jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych starożytnego Egiptu.

Abydos nie przestaje zaskakiwać archeologów

Amerykańscy i egipscy archeolodzy odkopali to, co może być najstarszą znaną fabryką piwa. Miało to miejsce w jednym z najbardziej znaczących stanowisk archeologicznych starożytnego Egiptu. Mostafa Waziri - sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, powiedział, że fabryka została znaleziona w miejscowości Abydos, czyli starożytnym miejscu pochówku znajdującym się na pustyni na zachód od rzeki Nil, ponad 450 kilometrów (280 mil) na południe od Kairu.

Sekretarz powiedział też, że fabryka pochodzi najprawdopodobniej z regionu króla Narmera, który jest powszechnie znany ze zjednoczenia starożytnego Egiptu na początku Pierwszego Okresu Dynastycznego datowanego na rok 3150 p.n.e.-2613 p.n.e. Archeolodzy znaleźli osiem ogromnych jednostek - każda z nich miała 20 metrów długości i 2,5 metra szerokości. Każda jednostka obejmuje około 40 garncarskich basenów w dwóch rzędach. Jak twierdzą archeolodzy, zostały one wykorzystane, w procesie produkcyjnym do podgrzewania mieszaniny ziaren i wody.

Archeolodzy

O Fabryce mówiono już ponad 100 lat temu

Nad całym przedsięwzięciem przewodniczą dr. Matthew Adams z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nowojorskiego oraz Deborah Vischak - adiunkt historii sztuki starożytnego Egiptu i archeologii na Uniwersytecie Princeton. Adams powiedział, że fabryka najprawdopodobniej została zbudowana w tym miejscu, aby zapewnić królewskim rytuałom piwo. Ministerstwo starożytności wspomniało również o tym, że brytyjscy archeolodzy byli pierwszymi, którzy mówili o istnieniu tej fabryki na początku 1900 roku, ale jednak nie byli w stanie określić jej lokalizacji. Do tej pory miejscowość Abydos była znana z pomników ku czci starożytnego egipskiego boga podziemi - Ozyrysa.

Nekropolia była wykorzystywana w każdym okresie wczesnej historii Egiptu, od czasów prehistorycznych do czasów rzymskich. Egipt w ostatnich latach ogłosił dziesiątki nowych starożytnych odkryć. Wszystko to w nadziei na przyciągnięcie większej liczby turystów. Egipska branża turystyczna cały czas odczuwa skutki zawirowań politycznych, jakie miały miejsce w 2011 roku. To właśnie wtedy obalony został wieloletni autokrata kraju, czyli Hosni Mubarak. Na domiar złego w zeszłym roku sektor ten został również dotknięty pandemią.

Archeolodzy

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Psy pomagają nauczyć maszyny w jaki sposób wykrywać nowotwory
Nauka zrobiła kolejny krok. Rozszyfrowano formę nowego lodu
Śpisz nieregularnie? Grozi Ci depresja

Czytaj dalej